Nowa bełtologia

Kusza, choć wynaleziona wieki temu, nadal budzi niezdrowe emocje
Kusza

Nie ma nic bardziej męskiego niż polowanie w oldskulowym stylu. Żadnych sztucerowych pocisków o zasięgu 12 km, żadnych pocisków śrutowych masowego rażenia. Tylko ty, zwierzyna i... kusza — np. Phantom CLS firmy TenPoint (cena — ponad 5 tys. zł). Broń — z wyjątkiem kilku szczegółów — jak za czasów prapradziadów. Cicha, poręczna i tak niebezpieczna, że już w XII wieku papież Innocenty II zakazał jej stosowania. Ale ten zakaz tylko dodał jej seksapilu. Pamiętaj koniecznie — aby posiadać kuszę w Polsce, musisz mieć pozwolenie (jak na broń palną). Ale nawet gdy są stosowne papiery, by zapolować za pomocą kuszy, musisz udać się do Francji lub Hiszpanii. W naszym kraju strzelanie do zwierząt z kuszy jest zabronione i nic w tej materii się nie zmieni.

KOLBA
Lekka, z włókna szklanego. Daleko jej do pierwowzorów robionych z drzewa jabłoni, gruszy czy orzecha.

MECHANIZM SPUSTOWY
Wykonany z wytrzymałego metalu formowanego wtryskowo. W dawnych czasach nazywany był orzechem.

URZĄDZENIE DO NACIĄGU
Plastikowa rączka z haczykiem, dzięki której naciągasz cięciwę na mechanizm spustowy. Kiedyś używało się urządzeń: „angielska winda” lub „niemiecka noga kozła”.

SPUST
Wykonany z tytanu, bardzo czuły na nacisk. Mechanizm przeciwwstrząsowy zabezpiecza cięciwę przed przypadkowym uruchomieniem i wystrzeleniem bełtu.

LUNETA SNAJPERSKA HCA–097
Posiada precyzyjny system kalibracji. Karbowane pokrętła ułatwiają ustawianie w deszczu, gdy palce są mokre i ślizgają się po metalu.

DODATKOWY BEZPIECZNIK
Przycisk ten – podobnie jak w broni palnej – blokuje działanie mechanizmu spustowego, nie pozwalając tym samym na oddanie przypadkowego strzału.

ROZKŁADANA STOPKA
Wykonana z aluminium, lekka i teleskopowa podstawka. Zwiększa stabilność broni, a tym samym i bezpieczeństwo użytkowania oraz celność strzałów.

ŁUCZYSKO (ŁUK)
Nowoczesna czteroramienna konstrukcja zwiększa siłę, zaś system aluminiowych bloczków zapewnia precyzję każdego strzału.

UCHWYT NA BEŁTY
Plastikowy, karbowany chwytak, mieszczący 8 bełtów. Kołczany, czyli używane dawniej skórzane worki na bełty, odchodzą w zapomnienie.

BEŁTY
Pociski do kuszy przypominają strzały do łuku, ale są od nich krótsze i cięższe. Przy okazji wspomnijmy, że dawnymi czasy z kusz miotano nie tylko strzały, ale i kamienne kule.

CIĘCIWA
Zrobiona została z tworzywa sztucznego i zakończona dwiema gotowymi pętlami. Wiesz, że kiedyś taką cięciwę wykonywano ze 150 metrów nici konopnych?

STOPA
Jedyna rzecz, która od wieków pozostaje w kuszy praktycznie niezmieniona. Wsuwasz do niej palce u nogi  podczas naciągania cięciwy na mechanizm spustowy.

WALIZKA NA KUSZĘ HCA–200
Odporna na wstrząsy, wykonana przez specjalistów z firmy Plano Outdoor Products. Zabezpieczona wytrzymałymi zatrzaskami. W komplecie małe pudełko na akcesoria.

SMAR DO CIĘCIWY
Sprawia, że cięciwa jest bardziej sprężysta i wytrzymała. Dawniej do tego celu używano m.in. świńskiego sadła.

Dodał(a): hep Czwartek 11.08.2011