Kraków bez Olimpiady

Kraków jednak nie będzie się ubiegał o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Zadecydowali o tym mieszkańcy tego miasta w referendum przeprowadzonym przy okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego.
krakow2022-otw.jpg

Kraków był jednym z pięciu miast ubiegających się o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Obok stolicy Małopolski startowały również: Pekin, Ałmaty, Lwów, Oslo. Krakowianie protestowali przeciw przeprowadzeniu Olimpiady na ich ziemi, twierdząc że są bardziej pilne potrzeby, które można zaspokoić z budżetu miasta. Wskazują niedoinwestowane obszary jak edukacja oraz problem smogu.

W niedzielnym referendum wzięło udział 35,96% uprawnionych do głosowania, z czego 69,72% było przeciwnych organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. By decyzje były wiążące, frekwencja musiała przekroczyć 30%. Międzynarodowy Komitet Olimpijski wybierze gospodarza Olimpiady 31 lipca 2015 roku.

Prezydent Krakowa świeżo po ogłoszeniu wyników, winą za niepowodzenie pomysłu obarczył m.in. Jagnę Marczułajtis – przewodniczącą Komitetu Konkursowego Kraków 2022. Zarzucił jej „roztrwonienie zaufania społecznego”. Czy chodziło o wydanie 78 tysięcy złotych na logo miasta kandydackiego?krakow2022.jpg

Dodał(a): carlo Poniedziałek 26.05.2014