Ćwicz jak curler

Mieszkańcy Kanady, skąd wywodzi się curling, kochają ten sport bardziej niż hokej, choć tu nie leje się krew ani nie ma fauli.

curling.jpg

Podstawy

– Gra się na lodowych torach o długości 45 metrów. Na każdym końcu znajduje się tzw. dom (tarcza z czerwonym polem zwanym guzikiem), w którym trzeba umieścić jak najwięcej własnych granitowych kamieni, zwanych czajnikami – wyjaśnia nasz ekspert. W każdym z dwóch zespołów są cztery osoby, w tym skip odpowiedzialny za taktykę i tzw. czytanie lodu (czy jest „szybki”, czy „wolny”, jak skręcają na nim kamienie). Mecz składa się z 8–10 rozgrywek zwanych endami, w których drużyny mają do dyspozycji po osiem kamieni. Zasady są proste: jeden z zawodników rzuca kamień, a reszta próbuje kontrolować jego prędkość i tor, po którym się porusza, pocierając lód specjalnymi szczotkami. Zawodników obowiązuje niezwykła etykieta.– Gracze przyznają się do własnych błędów, gratulują rywalom dobrych zagrań i nie okazują radości po nieudanych, a zwycięska drużyna zaprasza przegranych na drinka – tłumaczy Janowski. Ta kurtuazja jednak nie znaczy, że curling to sport dla emerytów. Na lodzie potrzebna jest żelazna kondycja.


Sex, Sesje i Męski Styl - uaktywnij się na naszym Fan Page'u


Przygotowanie

Gibkość to jedna z najważniejszych cech dobrego curlera. – Trzeba pamiętać o regularnym rozciąganiu – doradza nasz ekspert. – Niezbędna jest też praca nad wytrzymałością. Mecz to minimum dwie godziny, trzeba zachować siły do końca – poucza Janowski. Dlatego curlerzy jeżdżą na rowerze, biegają albo pływają. – W curlingu siła potrzebna jest tylko przy szczotkowaniu. Aby wzmocnić obręcz barkową, można robić pompki lub ćwiczyć na siłowni – doradza Rafał.

Zestaw gracza

Curling nie jest drogim sportem. Szczotka to wydatek kilkuset złotych (wytrzyma parę lat). Teflonowa nakładka na but kosztuje kilkadziesiąt złotych. Do tego ciepła bluza i elastyczne spodnie. No i kamienie.

W skrócie

Curling to sport dla każdego, bez względu na wiek czy płeć. Już po godzinie treningu możesz rozegrać przyzwoity mecz!

Zagranie

Nogę w bucie z antypoślizgową podeszwą opierasz na podpórce zwanej hackiem. Wzrok kierujesz na stojącego w „domu” skipa pokazującego typ i kierunek rzutu. Gotowy? Odbijasz się i suniesz na nodze z teflonową podeszwą.

Szczotkowanie

Pozwala korygować prędkość i rotację kamienia – im szybsze szczotkowanie, tym kamień mniej skręca, a zarazem szybciej jedzie. Szczotkuj tuż przed kamieniem, nie obok niego. Szczotkowanie wymaga siły – naprzyj na kij całym ciężarem ciała.

Ustalenie kierunku

Zagrywając, nie widzisz układu kamieni w „domu”. Opierasz się na poleceniach skipa, który wskazuje cel za pomocą szczotki. Skip widzi kierunek, w którym zmierza kamień, więc może wydać polecenie szczotkowania.  W ten sposób steruje ruchem kamienia.

Hammer

Ostatnie zagranie może całkowicie zmienić układ kamieni i wynik. Szczotkowaniem w „domu” zwykle zajmuje się skip . Może „wyszczotkować” wybity kamień rywali , ale dopiero po przekroczeniu przezeń poprzecznej osi „domu”.

Rafał janowski rocznik 1979. W młodości żeglował w warszawskim Yacht Klubie. W curling gra od dziewięciu lat. Mistrz Polski w mikście (2007), wielokrotny wicemistrz Polski. Pierwszy w kraju trener z uprawnieniami instruktorskimi, założyciel warszawskiego klubu City Curling Club Warszawa.


Dodał(a): ckm.pl Poniedziałek 13.02.2012