Jaki sprzęt zabrać ze sobą wychodząc w góry?

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie zastanawiał się nad tym, co ze sobą zabierać w góry. Ubierało się zwykłe sportowe buty, wygodne ubrania i… już. Wszystko się jednak zmieniło i dziś górskie wędrówki mogą być dużo bardziej komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne.
prosport.jpg


Po pierwsze: obuwie

Buty adekwatne do uprawianego sportu to już połowa sukcesu – nie inaczej jest w przypadku wypraw w góry. Musimy je jednak dokładnie dopasować zarówno do pory roku i temperatury, jak i do naszych stóp i celu wyprawy. Wybierając buty kierujemy się zawsze podstawową zasadą – muszą być wygodne, nie mogą obcierać. Po kilku godzinach wędrówki nawet najmniejsze niedopasowanie może nieźle dokuczyć. Dobre buty dostosowane do wypraw górskich mają też odpowiednio antypoślizgową podeszwę – nie zapominajmy zwrócić na to uwagi.

W stosunkowo łatwym terenie i przy krótkich wycieczkach – np. w Beskidy – najlepiej jest zaopatrzyć się w półbuty z miękką podeszwą, która oznacza też lepszą przyczepność. Jeżeli jednak planujesz nieco dłuższą wyprawę lub trudniejsze trasy, postaw na buty podejściowe, które cechuje to, że są lekkie, wygodne i mają sztywniejszą podeszwę niż zwykłe buty sportowe. Tego typu obuwie sprawdza się świetnie, gdy jest już ciepło, jednak teren nie pozwala na obuwie lekkie (np. sandały).

Jeżeli wybieramy się w trudniejszy teren i/lub na dłuższą wędrówkę, to zalecamy wybór stabilnych butów trekkingowych, sięgających ponad kostkę. Chronią nas one przed urazami mechanicznymi, są sztywniejsze od podejściówek, mają wysoki język i mocny system sznurowania. Postawmy na model lekki i szybkoschnący, a na pewno będziemy zadowoleni. Trekkingowe obuwie musi być solidnie wykonane, żeby zniosło różne warunki atmosferyczne.

Po drugie: plecak

Zaraz za butami w naszym zestawieniu uplasował się plecak, do którego spakujemy cały nasz ekwipunek. W sklepach sportowych i ze sprzętem turystycznym znajdziemy od groma modeli, w dowolnym kolorze, różnie wyprofilowane. Zanim jednak kupimy plecak pod wpływem impulsu, zastanówmy się jakiego tak naprawdę potrzebujemy.

Na jednodniowe wyprawy polecamy plecaki nie większe niż 35-litrowe. Każdy dodatkowy kilogram pojemności, to także kolejny kilogram do niesienia – co spowalnia tempo i męczy podróżnika. Warto także zwrócić uwagę na to, jak plecak przylega do naszych pleców – jeżeli zaopatrzymy się w model z systemem nośnym, zapewnimy sobie większy komfort i mniej potu na plecach.

Jak wspomnieliśmy, do wyboru mamy wiele modeli – zwróćmy uwagę, aby kupowany plecak miał system H2O. Pozwala on na używanie specjalnej sakwy na wodę, dzięki której można napić się bez potrzeby ściągania ekwipunku z pleców – na zewnątrz plecaka znajduje się bowiem wężyk z ustnikiem. Pamiętajmy, że podstawą naszego dobrego samopoczucia podczas uprawiania sportów jest odpowiednie nawodnienie organizmu.

Jeszcze jedna istotna kwestia – w górach deszcze może spaść niespodziewanie, więc dokupmy do plecaka (lub wybierzmy model, który posiada już zintegrowany ze sobą) pokrowiec.

Po trzecie: prowiant

Jak już wiemy, najważniejsze jest, żeby nie zabrakło nam wody. Oprócz niej warto też kupić napoje izotoniczne, ponieważ w trakcie pocenia wydalamy z organizmu również elektrolity. Na całodziennej wyprawie przyda się także termos z herbatą, również w lecie – ciepły napój rozgrzeje nas, nawet jeśli przemokniemy do ostatniej suchej nitki.

Koniecznie pakujemy do plecaka kanapki na większy głód, twarde owoce (np. jabłka) oraz… gorzką czekoladę lub baton. Zmęczony organizm potrzebuje źródła energii – a nic nie dostarcza jej tak, jak słodycze.

Coś jeszcze?

Na dłuższe wyprawy polecamy zabierać ze sobą kijki trekkingowe – odciążają one nasze stawy kolanowe nawet o 30 procent! Do podstawowego wyposażenia na wyprawę w góry dorzucamy jeszcze: dobrą mapę turystyczną, apteczkę (zaopatrzonej na potrzebę udzielenia pierwszej pomocy oraz w bandaże przydatne w razie kontuzji), latarkę, scyzoryk, nawilżane chusteczki.

Jeśli wciąż mamy miejsce w plecaku, na pewno nie zaszkodzi zapakować ręcznik. Latem warto zabrać też ze sobą krem ochronny, czapkę z daszkiem oraz okulary przeciwsłoneczne. Do zobaczenia na szlaku!

Artykuł powstał przy współpracy z prosportowy.pl.




Dodał(a): ckm.pl / artykuł powstał przy współpracy z prosportowy.pl Piątek 29.07.2016