Fitness: Slalom gigant

Slalom to nie tylko mijanie samochodów w korkach czy powrót z imprezy do domu. To także piękny sport zimowy
Fitness

Przed tobą Jean—Baptiste Grange, 5—krotny zwycięzca zawodów o Puchar Świata i brązowy medalista MŚ w slalomie. Francuz należy do ścisłej czołówki. Ty oczywiście wkrótce możesz być od niego lepszy, nawet jeśli nie pochodzisz, jak on, z rodziny od pokoleń związanej z narciarstwem. Uwierz nam: czasem wystarczy tylko chcieć. Najważniejsze w slalomie jest przygotowanie fizyczne. Chodzi tu przede wszystkim o prawidłowo rozbudowane mięśnie brzucha, ud i dolnych partii nóg. Kiedy już je wzmocnisz, będziesz musiał nauczyć się dobrze jeździć na nartach. Pamiętaj o dokładnej rozgrzewce i o tym, by tyczki omijać, a nie rozjeżdżać. I koniecznie przed startem zakładaj kask! Inaczej skończysz w najbliższej stacji pogotowia ratunkowego.

MIĘSIEŃ BRZUCHATY ŁYDKI
Najważniejszy przy skrętach i innych manewrach. Dodasz mu siły prostym ćwiczeniem: stań na palcach i napinaj kilkakrotnie mięśnie.

MIĘSIEŃ DWUGŁOWY UDA
To właśnie dzięki niemu utrzymujesz stabilną postawę podczas slalomu i zachowujesz kontrolę nad nartami. Wzmocnij go, wykonując przysiady.

MIĘŚNIE SKOŚNE BRZUCHA
Od ich siły zależy dynamika twojego przejazdu. Pracuj nad nimi, wykonując krążenia tułowia oraz skłony.

STAW KOLANOWY
To na nim opierasz cały ciężar ciała przez większą część zjazdu. Ćwiczenie zwane krążeniem kolan zmniejszy ryzyko kontuzji.

NIEZŁY GIPS, CZYLI URAZY NA STOKU
- kciuki 4,9%
- nadgarstki 5,4%
- dolne partie nóg 7,6%
- głowa i kark 13,7%
- palce 9,1%
- kolana 33,2%
Pozostałe 26,1 proc. to wiele rzadkich kontuzji. Statystyka z www.ski—injury.com

Dodał(a): B.B. Poniedziałek 22.08.2011