CrossFit: Sposób na życie

Poznaj Bartka Macka, pioniera CrossFitu w Polsce i jednego z najbardziej doświadczonych trenerów. Bez niego trudno wyobrazić sobie tę dyscyplinę sportu w naszym kraju!

Crossfit

CKM: Dlaczego swoje życie związałeś ze sportem?

Bartek Macek:
Mam mądrych rodziców, którzy od najmłodszych lat wysyłali mnie na dodatkowe zajęcia sportowe. Pod wpływem starszego brata jeszcze w podstawówce zacząłem trenować lekkoatletykę. Na początku była to bardziej zabawa, ale aktywność fizyczna była dla mnie ważna od zawsze. Z czasem wkręciłem się mocno w koszykówkę którą trenowałem aż do czasów studenckich. Później trafiłem na AWF w Warszawie i tam miałem okazję poznać wiele dyscyplin sportowych. To spowodowało, że jeszcze bardziej wkręciłem się w treningi. Dzisiaj nie wyobrażam sobie nawet, że mógłbym robić w życiu coś, co nie jest związane ze sportem.CKM: Czym dla Ciebie jest CrossFit?
Bartek Macek:
Życiem. Wszystkim, co mnie otacza. Jestem współwłaścicielem warszawskiego klubu CrossFit Mokotów, trenuję CrossFit, podobnie jak moja dziewczyna. Nawet mój pies spędza wiele czasu w boxie biegając za piłką – można powiedzieć, że on też ma swój CrossFit. Staram się codziennie tworzyć w klubie pozytywną atmosferę dzięki której w tę dyscyplinę „wkręcą” się kolejne osoby. Zaangażowałem się w wiele projektów związanych z promocją CrossFitu w Polsce. To mój sposób na codzienne życie.


CKM: Jak wyglądał twój pierwszy Workout of the Day? 
Bartek Macek: Na mój pierwszy WOD namówił mnie mój serdeczny kolega Alek, z którym do dziś współpracuję a także, w miarę możliwości, trenuję. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy do końca na czym polega trening crossfitowy. Codziennie próbowaliśmy pobić swój dotychczasowy najlepszy wynik. Teraz się z tego śmieję, ale wiem, że tamte ćwiczenia zrewolucjonizowały moje podejście do treningu. 

CKM: Jakie jest twoje ulubione ćwiczenie?


Bartek Macek: Trudne pytanie… Chyba wybralbym rwanie czyli ćwiczenie z grupy podnoszenia ciężarów. Jest bardzo techniczne i generalnie trudne – dlatego je lubię. CKM: Największy problem który napotkałeś otwierając swój box crossfitowy?
Bartek Macek:
Nie przypominam sobie większych problemów. Mamy dobry gang ludzi, doskonale wiedzieliśmy jak wszystko ma wyglądać i jak funkcjonować. Bardzo mocno wspierał nas Reebok i także dzięki nim CrossFit Mokotów to miejsce, którym zawsze chciałem trenować. 


CKM: W którą stronę zmierza ta dyscyplina sportu?
Bartek Macek:
CrossFit już teraz ma moim zdaniem wiele nurtów. Głównymi są nurt sportowy i rekreacyjny. Sportowo myślę, że będzie bardzo dobrze. Wierze, że w 2015 roku na „regionalsy” pojedzie kilku Polaków. Kilku moich CrossFitowych kolegów prezentuje taki poziom sportowy, że mi szczęka opada ilekroć widzę ich w akcji. Życzę im sukcesów i śrubowania wyników. Co do rekreacyjnego odłamu to też nie będę narzekać. Niebawem otworzy się kilka kolejnych boxów, świadomość ludzi uczestniczących w fitnessie tez powinna rosnąć więc będą oczekiwać od treningu zdecydowanie więcej niż tylko ćwiczeń na bieżni czy maszynach. Jestem spokojny o CrossFit, mamy dobre dni przed sobą. 


Dossier:
Bartek Macek to absolwent Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, od siedmiu lat związany z fitnessem. Przez pięć lat pracował jako trener personalny, master trainer oraz gym manager w jednym z najlepszych warszawskich klubów fitness. W listopadzie 2011 roku jako jedna z pierwszych osób w Polsce ukończył szkolenie CrossFit Level 1 Trainer. Od tego czasu razem z Aleksandrem Pawłowskim wyszkolił wielu trenerów CF Level 1. Obecnie pomaga w przygotowaniach do tego kursu kilku kolejnym osobom. Jego mocne strony to teoria treningu sportowego, technika oraz doświadczenie.

Dodał(a): Redakcja CKM Poniedziałek 24.11.2014