Duma Katalonii

To najlepsza drużyna świata, niektórzy nawet twierdzą, że najlepsza w historii. Blaugranę kochają na całym świecie no może poza Madrytem …

FC Barcelona

 Sex, Sesje i Męski Styl - uaktywnij się na naszym Fan Page'u

Więcej niż klub
Dwadzieścia jeden mistrzostw kraju, dwadzieścia pięć Pucharów Króla, dziesięć Superpucharów Hiszpanii, cztery Puchary Europy, tyle samo Pucharów Zdobywców Pucharów, Pucharów UEFA, Superpucharów Europy, dwa klubowe Mistrzostwo Świata a im ciągle mało. Założony przez grupę piłkarzy pod dowództwem Hansa Gampera klub stał się maszyną do wygrywania – wygrał już wszystko. Złośliwi mówią, że Blaugrana to klub z ogłoszenia. Hasło to po części jest prawdą gdyż jego założyciel umieścił w gazecie ogłoszenie o chęci założenia klubu piłkarskiego. Klub przybrał a właściwie skopiował kolory FC Basel. W ten oto sposób powstał klub, który dzisiaj święci triumfy na Starym Kontynencie. 

Madrycki wróg
Reprezentujący odmienny region Hiszpanii stołeczny Real to największy rywal drużyny z Katalonii. Historia konfliktu ma podłoże historyczne. Poszło o gen. Franco, który zrobił z Realu swój zespół. Barca oczywiście była w opozycji do władzy. Doszło nawet do tego, że piłkarze z Katalonii byli zastraszani, a ich rodzinom grożono śmiercią. Dzisiaj Real to największy wróg, mecze między tymi drużynami to Derby Europy, iskrzy nie tylko na boisku. Największą obrazą dla katalońskiego kibica jest odejście piłkarza do królewskich. Przekonał się o tym Luis Figo, którego wygwizdywano z każdą wizytą w Katalonii. Kibice Barcelony są bezlitośni, jeśli ktoś ich zdradzi oddają ze zdwojoną siłą. Kochają albo nienawidzą.

Sonda

Najczęściej strzelam:


Holenderski zaciąg
Wielką rolę w drużynie zawsze odgrywali holenderscy trenerzy. Zaczęło się od tzw. ery Cruyffa, który stworzył drużynę porównywalną z dzisiejszą. Holender odkrył takich piłkarzy jak dzisiejszy trener Josep Guardiola, przepędzony z Poznania Jose Maria Bakero, słynący z atomowego strzału Ronald Koeman, strzelający gole na zawołanie Romario czy  Stoiczkow. Ten dream team wywalczył aż 11 trofeów! Z biegiem czasu Dumę Katalonii prowadzili Louis Van Gaal czy Frank Rijkaard.

Dzisiejszy błysk

Najlepsze na świecie szkolenie młodzieży, trafione transfery kunszt dyrektorów i menadżerów sprawiają, że ciągnięty przez najlepszego piłkarza świata Leo Messiego pociąg nie może się zatrzymać. Ostatnie trzy sezony to totalna dominacja drużyny z Barcelony nie tylko na rodzimym ale także i europejskim podwórku. Od trzech sezonów ku uciesze kibiców piłkarze z Katalonii nie mają sobie równych w Hiszpanii. A i z Ligi Mistrzów wykopali wszystkich!

Garść faktów
Nim Barcelona po raz kolejny skopie tyłki przeciwników wygrywając Ligę Mistrzów, warto zapoznać się z kilkoma faktami.
- od początku istnienia Primera Division gra w niej nieprzerwanie
- od 50 lat nieprzerwanie startuje europejskich pucharach
- do sezonu 06/07 nie miała loga na przedniej części koszulek


Ole!Dodał(a): Ostatni mohikanin Poniedziałek 12.03.2012