Bielecki, Urubko, Botor i Tomala – kim są bohaterowie z Nanga Parbat
Ci czterej himalaiści dokonali niemożliwego i stali się światowymi bohaterami – nie dość, że zdołali uratować Elisabeth Revol, to w dodatku dokonali tego w nadludzko szybkim czasie. Kim są bohaterowie spod Nanga Parbat?
O Adamie Bieleckim, Denisie Urubko, Jarosławie Botorze i Piotrze Tomali zrobiło się głośno po skutecznej i niezwykle sprawnej akcji ratunkowej na ośmiotysięczniku Nanga Parbat.
Dwaj pierwsi w zaledwie 8 godzin – w mroku i mrozie – pokonali ponad kilometrowy pionowy odcinek wzniesienia, który z reguły pokonywany jest przez doświadczonych wspinaczy w jeden dzień. I w zasadzie tylko dzięki ich niezwykłej sprawności udało się sprowadzić Elisabeth Revol całą i w miarę zdrową do bazy (niestety po Tomasza Mackiewicza, towarzysza Francuzki, nie udało się wrócić ze względu na fatalne warunki pogodowe i wynikające z nich gigantyczne ryzyko).
Dwaj pozostali – Botor i Tomala – zostali niżej, wyposażeni w sprzęt medyczny, gotowi w każdej chwili udzielić pomocy pozostałym. Wszyscy czterej himalaiści pomagali w ewakuacji Revol i przyczynili się do ostatecznego sukcesu misji ratunkowej, którą można nazwać jednym słowem: cud. Kim są więc ci czterej bohaterowie z Nangi?
Przede wszystkim – prawdziwymi twardzielami i bardzo doświadczonymi wspinaczami. Urubko (Rosjanin z polskim obywatelstwem) zdobył tzw. Koronę Himalajów i Karakorum, czyli wszystkie czternaście ośmiotysięczników (bez użycia butli tlenowych). Poza tym zdobył 10 szczytów siedmiotysięcznych i zaliczył 34 samotne wspinaczki.
Bielecki uznawany jest za najlepszego himalaistę świata (20 lat doświadczenia mimo jedynie 35 lat na karku). Zdobył K2 i Makalu (ten drugi bez używania tlenu) oraz wspiął się zimą na ośmiotysięczniki – Gaszerbrum (8080 m) i Broad Peak (8051 m). W trakcie tej ostatniej wyprawy zginęło dwóch towarzyszy Bieleckiego – wówczas wspinacz został wyklęty przez środowisko, za rzekome nieudzielenie pomocy kolegom (nie miał szans im pomóc). Po akcji na Nanga Parbat ponownie okrzyknięty bohaterem.
Botor i Tomala to równie doświadczeni wspinacze. Pierwszy wspinał się w Andach i Himalajach, drugi – w obu Amerykach oraz Himalajach; zdobył Broad Peak, a także Aconcaguę – najwyższy szczyt południowej półkuli.
Wszyscy czterej wspinacze, zanim ruszyli na pomoc Revol i Mackiewiczowi, brali udział w zimowej wyprawie na K2 – jedyny ośmiotysięcznik niezdobyty zimą. Dla Botora i Tomali to drugie tego typu podejście.
ZOBACZ TEŻ ZDJĘCIA Z WYPRAWY ANDRZEJA BARGIELA NA K2