Zawody Suunto Vertical Blue 2014

Mimo że w zeszłym roku jeden z uczestników Suunto Vertical Blue przepłacił udział w konkursie życiem, organizatorzy zdecydowali się na zorganizowanie kolejnej edycji tego przedsięwzięcia sportowego! 21 listopada ruszyły przygotowania do największych zawodów w tzw. freedrivingu, czyli nurkowaniu na zatrzymanym oddechu

williamtrubridge-surface©zooom.at_samovidic.jpg

Kilka dni temu na Bahamach, a konkretniej w Dean's Blue Hole rozpoczęły się przygotowania do dziewięciodniowych zawodów w tzw. nurkowaniu bezdechowym. Udział w największym konkursie tego rodzaju weźmie aż 35 nurków z 19 krajów. Impreza rozpocznie się 27 listopada i potrwa do 5 grudnia. Jej organizatorem jest mistrz w freedrivingu - William Trubridge.

williamtrubridge-deansbluehole@zooom.at_samovidic.jpg

Nurkowanie na tzw. zatrzymanym oddechu to sport, który polega na zanurzeniu się na pewną głębokość bez możliwości oddychania pod wodą. Nurkowie Suunto Vertical Blue mają za zadanie zejść jak najgłębiej pod wodę zaledwie na jednym oddechu!

Na wspomnianych zawodach istnieją trzy główne dyscypliny w freedrivingu:
- CNF: Stały balast. Nurek opada i wznosi się tylko i wyłącznie za pomocą rąk i nóg (bez płetw),
- CWT: Stały balast. Nurek używa płetw lub monopłetw. Dozwolone jest także jednokrotne złapanie się za linę w celu zakończenia zanurzania oraz rozpoczęcia wynurzania,
- FIM: Nurek nie używa płetw, ale może użyć liny do zanurzenia lub wynurzenia.

su-5210-1401_freedive_infographic_17.jpg

Jeśli chodzi o samą lokalizację konkursu, Dean's Blue Hole to istny raj dla miłośników nurkowania bezdechowego. Błękitna dziura ma ponad 200 m głębokości, a wody w niej są ciepłe i spokojne, co umożliwia ustanawianie kolejnych rekordów.

A skoro już o rekordach mowa, w tym roku, po raz kolejny w szranki staną: Alexey Molchanov i William Trubridge, którzy posiadają aktualne rekordy świata w najbardziej popularnych dziedzinach freedrivingu. Trubridge zamierza np. poprawić rekord świata z 2010 ze swojego nurkowania CNF do 101 m.

"W tym roku Suunto Vertical Blue obiecuje być po raz kolejny wydarzeniem trzymającym w napięciu. Jego piękno polega na tym, że każdy sportowiec ma sześć prób, dzięki czemu mogą oni tworzyć przepiękne spektakle i pobijać rekordy" - powiedział.

judge©zooom.at_samovidic.jpg

Z kolei menażer Suunto - Joan Sola dodał od siebie:

"Cieszymy się, że po raz kolejny jesteśmy partnerem Suunto Vertical Blue - zawodów, które skupiają najlepszych freediverów na świecie. Przesuwają one granice ludzkich możliwości i własnego potencjału. Suunto współpracuje z Williamem od wielu lat i jesteśmy dumni, wspierając go w jego wielu rekordowych nurkowaniach."

williamtrubridge©zooom.at-agustinmunoz.jpg


Dodał(a): BJ/mat. prasowe Poniedziałek 24.11.2014