Amerykański palant

Baseball to jeden z narodowych sportów Stanów Zjednoczonych.

Baseball

 Sex, Sesje i Męski Styl - uaktywnij się na naszym Fan Page'u


Kolonialne czasy
Jego historia to połączenie wielu gier ludowych przywiezionych przez kolonistów w XVI i XVII w. W szczególności krykieta i rounders. W drugiej połowie XVIII w.  w Bostonie grano w jedno, dwu bądź cztero bazowe gry. W Nowym Jorku zaś w tzw. New Jork game. Te dwie gry mają znaczący wkład na wygląd teraźniejszego baseballu. Najczęściej w drużynach występowało 11 do 15 graczy. Od 1842 roku drużyny liczą 12 zawodników. W tym samym roku ustalono  wymiary boiska a także wprowadzono sędziego. Trzy lata później w Nowym Jorku powstał pierwszy klub baseballowy - Knickerbocker Baseball Club (KBC). Rok później ustanowiono obowiązujące po dziś dzień przepisy gry. Dziewiętnastego kwietnia 1946 roku odbył się pierwszy wg. unormowanych przepisów oficjalny mecz. Rywalami KBC był New York Nine Club. W 1978 roku powstał Polski Związek Baseballu i Softballu, w 1984 wystartowała liga.


Zasady
Na boisku znajdują się dwie drużyny. Każda z nich na przemian spełnia rolę atakującej, której celem jest zdobycie punktów. Drużyna broniąca oczywiście usiłuje jej w tym przeszkodzić. Gracz drużyny atakującej odbija rzuconą przez miotacza piłkę, po czym biegnie zdobywać bazę. W tym samym czasie zawodnik drużyny przeciwnej ma złapać piłkę. Jeśli mu się to uda biegnący zawodnik musi się zatrzymać na najbliższej bazie. Zwycięża ta drużyna, która zdobędzie więcej punktów po 9 rundach. Punkt to zaliczenie wszystkich czterech baz.

Boisko
Przypominające ćwiartkę koła można podzielić na dwie części. Wewnętrzna część to kwadrat, na którego rogach są bazy. Odległość między bazami wynosi 27, 43 metra. Bazy zaczynają się od prawej strony, ostatnia zwana jest domową. W kole w środku kwadratu stoi pitcher, który rzuca piłkę. Druga tzw. zewnętrzna część boiska pokryta jest trawą, to właśnie na niej stoją łapacze.

Drużyna atakująca
To minimalnie jeden maksymalnie czterech zawodników na boisku. Zadaniem zawodnika stojącego przy domowej bazie jest wybicie rzuconej przez pitchera piłki oraz zdobycie baz. Zawodnik zdobywa bazę, gdy jakąkolwiek częścią ciała ją dotknie, zanim zbije go gracz drużyny przeciwnej, któremu została odrzucona uprzednio złapana piłka. W przypadku wybicia piłko poza boisko pałkarz automatycznie zdobywa wszystkie bazy. Gdy zawodnik nie zdobędzie bazy bądź nie trafi w piłkę trzy razy jest zbity. Każdy z graczy drużyny atakującej uderza raz w kolejce.

Drużyna broniąca
To pitcher, łapacz, czterech stojących przy bazach zawodników w polu oraz trzech zawodników na polu zewnętrznym, których zadaniem jest łapanie daleko wybitych piłek.

Punktacja
Każdy mecz składa się z 9 inningów. Ten z kolei składa się z 2 ataków, po jednym każdej drużyny.  W przypadku remisu dodaje się dodatkowe. Gra trwa dotąd, aż jedna z drużyn zdobędzie przewagę.Dodał(a): Ostatni mohikanin Wtorek 06.03.2012

Komentarze

Wszystkie komentarze (5)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
MrSzczepan (2012-03-12 07:47:57)
w palanta to się grało ale zawsze reguły były inne natomiast baseball jakoś za bardzo nie przemawia Zgłoś naruszenie
paniwladca (2012-03-11 07:37:24)
co kraj to inny obyczaj Zgłoś naruszenie
wiktorek06 (2012-03-08 17:50:10)
najgłupszy sport świata Zgłoś naruszenie
mm77 (2012-03-07 09:36:42)
To nie dla mnie Zgłoś naruszenie
dr Jones (2012-03-06 19:37:06)
Nic ciekawego w tej grze dla Mnie nie ma Zgłoś naruszenie
Komentarze (5)