Teraz twój ruch

15 kroków do dobrego treningu biegowego

trening

Bieganie to naprawdę prosty sport, w którym sam ustalasz sobie zasady. Jest jednak kilka rad i one przydadzą się każdemu biegaczowi, zwłaszcza temu, kto dopiero staje się CKM Runnerem.

BUTY
Nie idź na kompromisy. Obuwie do tenisa czy futsalu nie nadaje się do biegania. Wystarczą ci buty treningowe ze średniej półki. Na zakupy idź po południu, wtedy twoja stopa jest największa. Większość osób biega właśnie pod koniec dnia.

SYLWETKA
Nie chcesz mieć problemów z kręgosłupem? Staraj się biegać w pozycji wyprostowanej. Lekkie pochylenie do przodu to nie grzech, ale unikaj wpatrywania się w podłoże.

SŁOŃCE
Latem żar lejący się z nieba może być bezlitosny. Pomyśl o czapce, która osłoni twarz oraz głowę. Dzięki temu dłużej zachowasz świeżość podczas biegu.

ODZIEŻ
Zapomnij o bawełnie i zaufaj technologiom, dzięki którym ubranie biegacza „oddycha”, wydala wilgoć i likwiduje brzydkie zapachy. Serio!

NUDA
Monotonny trening może zniszczyć motywację u każdego biegacza. Dlatego zadbaj o rozrywki w czasie biegu: o rozmowne towarzystwo, muzykę w odtwarzaczu MP3 albo przynajmniej ciekawe krajobrazy dookoła.

CHŁODZENIE
Najlepszym przyjacielem biegacza są okłady z lodu. Dzięki nim zmęczone po biegu stawy szybko przestają boleć.

ODDECH

Ustal swój rytm oddechowy i zsynchronizuj go z krokami. W ten sposób będziesz w stanie kontrolować tempo biegu, który dzięki temu stanie się bardziej płynny.

NAWIERZCHNIA
Najbezpieczniejsza dla twoich kolan i stóp jest stosunkowo miękka nawierzchnia (ziemia, żwirowa alejka, trawnik). Staraj się unikać długiego biegania po asfalcie czy betonie.

MOTYWACJA
Wyznaczaj sobie cele i próbuj je realizować. Do tego służą szczegółowo rozpisane treningi biegowe, dzięki którym nawet debiutant może przygotować się do maratonu.

WAGA
Jeśli po zimie przypominasz beczkę piwa, zacznij od marszu. Nie biegaj, zanim nie schudniesz, bo nadwyrężysz stawy. Kolana to nie klocki hamulcowe, nie można ich wymienić.

ODŻYWIANIE
Powstrzymaj się od jedzenia dużych i ciężkostrawnych (a także ostrych) posiłków na trzy godziny przed treningiem. Dzięki temu unikniesz uczucia ociężałości, a w skrajnych przypadkach nawet wymiotów!

DROBIAZGI
W czasie biegu mogą one doprowadzić cię do szaleństwa. Przemyśl wszystko, zanim pójdziesz biegać. Im mniej rzeczy zabierzesz ze sobą (bidony, empetrójki etc.), tym lepiej!

ROZGRZEWKA
Pamiętaj o rozgrzaniu stawów i spokojnym wejściu w trening (marsz, lekki trucht i dopiero bieg).

FINISZ
Nie zatrzymuj się gwałtownie, ostatnie kilka minut poświęć na żwawy marsz. A potem pora na rozciąganie mięśni (łydki, uda) i ścięgien!

CZAS TRENINGU
Nie musisz poświęcać życia towarzyskiego dla biegania. Wystarczy, że zarezerwujesz dla siebie np. pół godziny. Chcesz więcej? Biegaj godzinę kilka razy w tygodniu. Tylko tyle i aż tyle!

LICZBY NIE KŁAMIĄ
JEŚLI CHCESZ BIEGAĆ SZYBCIEJ, POWINIENEŚ KONTROLOWAĆ SWOJE WYNIKI

Naturalnie możesz truchtać ze stoperem na szyi i notatnikiem w dłoni. Są jednak prostsze metody monitorowania parametrów biegu. Najbardziej rewolucyjne, rozwiązanie, Nike+, to system, który, poprzez czujnik w bucie, bransoletkę na nadgarstku i odbiornik w iPodzie czy iPhonie, potrafi nie tylko notować twoje rezultaty, ale też ustalać reżim treningowy i motywować cię do walki o lepszy wynik. Po skończonym treningu dane zebrane przez czujnik umieszczony w bucie możesz przesłać do komputera, by obejrzeć graficzną prezentację swego biegu, a następnie wysłać te informacje na stronę Nike+, by porównać swoje osiągnięcia z wyczynami innych biegaczy.


Dodał(a): ckm Środa 12.10.2011