Ruskie zapasiory

Rosja to kraj o różnych obliczach. Z jednej strony wielu znakomitych sportowców z drugiej lejąca się strumieniami wódka, przy której to dzielni towarzysze opowiadają o sambo – rosyjskiej sztuce walki.
Sambo


Na macie dwóch szarpiących i rzucających sobą dwóch mężczyzn. Walka przypomina połączenie zapasów z judo do tego w najbrutalniejszej odmianie dozwolone są uderzenia zarówno w stójce jak i parterze oraz duszenia.To sport dla prawdziwych mężczyzn nie dla ulizanych gogusiów! Na treningach zgrzytają kości, leje się krew, czasami wypadnie komuś ząb.

Z dziada pradziada
Sambo znali już gieroje w carskiej Rosji. Wiedza o sporcie przekazywana była z dziada pradziada. Wiedzę oraz umiejętności doskonalili podczas walk między sobą. W obawie przed strzałem z ucha wszystko trzymane było w ścisłej tajemnicy. Wiedza ani techniki nie były przekazywane ludziom spoza rodzinnego kręgu.  Wszystko zmieniło się po rewolucji, gdzie władza nakazała obowiązek nauki walki swoim żołnierzom. Ot prikaz!  

Sonda

Rosja to:


Japoński Bond
Nikt o tym głośno i oficjalnie nie mówi jednak wieść niesie, że większość technik była testowana na skazańcach. Twórca Sambo Oshchepkov umiejętnie zmodyfikował judo ze starymi rosyjskimi  przekazywanymi z dziada pradziada rosyjskimi zapasami. Opracowanie nowej sztuki walki przypłacił życiem, bowiem dzielni Rosjanie wzięli go za … japońskiego szpiega. Kolejni już tylko urozmaicali stworzony przez niego system do standardów realnej walki.  
Jenieckie zawody
Pierwsze zawody nowej sztuki walki odbywały się w obozach jenieckich, gdzie  znane już sambo dostało zastrzyk nowych technik zaczerpniętych od osadzonych z różnych rejonów. W ten oto sposób „zassało” elementy z różnych wschodnich stylów walki.

Rodzaje:

Sambo sportowe: Zawodnicy walczą w specjalnych strojach tj. kurtce, krótkich spodenkach oraz butach. Walka polega na zdobyciu jak największej przewagi nad przeciwnikiem, ewentualnym poddaniem go. W stójce stosuje się techniki prowadzące do obalenie rywala. W parterze dozwolone są dźwignie na ręce, nogi oraz kręgosłup.

Sambo bojowe:
Używane w celach militarnych. Pozwala na używanie wszelakich technik w celu obezwładnienia przeciwnika. Występuje także w wersji sportowej, gdzie dozwolone są wszystkie chwyty zarówno w stójce jak i parterze.

Sambo Specjalne: Przeznaczone dla Specnazu.

Różnorodność Sambo sprawia, że zawodnicy wywodzący się z tego stylu odnoszą wielkie sukcesy na ringach MMA, czego doskonałym przykładem jest Fiodor Jemieljanienko.    


Dodał(a): Ostatni mohikanin Piątek 30.03.2012