Polak został mistrzem i rekordzistą świata w potrójnym ultratriathlonie

11,4 km, 540 km oraz 126,6 km – tyle przepłynął, przejechał na rowerze i przebiegł polski ultratriathlonista Robert Karaś. I zrobił to w nieco ponad dobę.
_TST0175.jpg

Gdybyś przebył takie dystanse przez rok, można byłoby cię uznać za gościa, który często łapie się różnych form aktywności fizycznej. Jak jednak określić dźwignięcie takich obciążeń w ciągu rekordowych 30 godzin i 48 minut? Na myśl przychodzi tylko słowo: kosmos. Jednak dokonał tego nasz rodak, 28-letni Robert Karaś, który 29 lipca wygrał zawody w „Potrójnym ironmanie” i wspomnianym wyżej wynikiem ustanowił rekord świata w tej konkurencji. Poprzedni rekordzista świata był w tym roku drugi, a Polak wyprzedził go o przeszło godzinę!

Ogień i woda
Pewnie wydaje ci się, że nie da się osiągnąć takich nadludzkich rezultatów bez rozpoczęcia treningów już za młodu – a potem poświęcenia im całego czasu, również zawodowego. Błąd. Choć pochodzącego z Elbląga Karasia trudno nazwać naturszczykiem, to jego sportowa droga była z pewnością specyficzna. W młodości trenował pływanie, a za triathlon wziął się dopiero po dwudziestce. Wycieńczające przygotowania do startów długo łączył z zawodem strażaka, lecz ostatecznie, przez nawał obowiązków, z niego zrezygnował. Co ciekawe, pasje do wody podziela również Sebastian Karaś – jego rodzony brat, który w 2017 roku wsławił się przepłynięciem wpław Bałtyku!

Ostatnie granice
Nowo ustanowiony rekord w potrójnym ironmanie to jednak nie jedyne osiągnięcie Roberta Karasia. W 2017 wygrał zawody Double Ultra Triathlon (7,6 km w wodze, 360 km na rowerze, 84,4 km biegu) w niemieckim Emsdetten i również wtedy ustanowił rekord świata – wymienione dystanse pokonał w 19 godzin, 44 minuty oraz 42 sekundy. Obecnie największym marzeniem Roberta jest start w ultraprestiżowych zawodach Iron World Championship na Hawajach.

Artykuł pochodzi z wakacyjnego numeru CKM. Chcesz więcej? Magazyn znajdziesz w dobrych kioskach!

CKM_08_18.jpg

Kup CKM przez internet: zamawiając prenumeratę na cały rok dostaniesz dwa numery za darmo i dodatkowy prezent gratis. KLIKNIJ TUTAJ.


Dodał(a): CKM/ fot. materiały prasowe Poniedziałek 30.07.2018