K2 nie dla Polaków. Wyprawa zakończona

Na facebookowym profilu Polskiego Himalaizmu Zimowego pojawiło się oświadczenie Krzysztofa Wielickiego, który poinformował o zakończeniu wyprawy na K2. Drugi najwyższy szczyt Ziemi nadal pozostaje niezdobyty zimą.

k2.jpg

Kierownik polskiej zimowej wyprawy na K2 wyjaśnił powody podjęcia decyzji o zakończeniu akcji górskiej. W pierwszej kolejności zadecydowały wyniki rekonesansu, przeprowadzonego przez Adama Bieleckiego i Janusza Gołębia, a także niekorzystne prognozy pogody. Wielicki zaznaczył, że kluczową kwestią jest bezpieczeństwo uczestników wyprawy.


Losy polskiej zimowej wyprawy na K2 to praktycznie gotowy scenariusz na trzymający w napięciu thriller. Najpierw dwaj biorący w niej udział himalaiści (Adam Bielecki i Denis Urubko) zeszli z K2, aby wziąć udział w akcji ratunkowej na Nanga Parbat, w wyniku której udało się uratować Elizabeth Revol. Następnie zespół opuścili Jarosław Botor i Rafał Fronia – ten drugi uległ wypadkowi, w którym złamał przedramię. Po powrocie do Polski udzielił wywiadu dziennikarzowi Polskiego Radia Pawłowi Drozdowi, w którym powiedział, że „przypomina połączenie książek Agathy Christie i Alfreda Hitchcocka”. Wreszcie samowolki dopuścił się Urubko, który postanowił w pojedynkę zaatakować szczyt (stwierdził, że dla niego zima kończy się wraz z miesiącem lutym), jednak jego próba również zakończyła się niepowodzeniem.

Wznoszący się na wysokość 8611 metrów K2 jest najwyższym szczytem Karakorum i drugim nawyższym na Ziemi. Pozostaje jedynym ośmiotysięcznikiem, którego nie udało się zdobyć zimą.


Dodał(a): Piotr Majewski / fot. Marcin Kin Poniedziałek 05.03.2018