Historia Muay Thai

Muay Thai to jeden z najpopularniejszych sportów walki. Zastanawiałeś się skąd wzięła się ta niezwykle efektowna sztuka walki?
Muay Thai

Muay Thai wywodzi się z Muay Boran, czyli antycznej bardzo brutalnej sztuki walki, która była połączeniem różnorodnych stylów takich jak Muay Chaiya czy Muay Korat. Założeniem „ojca” tajskiego boksu było przetrwanie na polu walki po stracie broni. Nie chodziło o to by uciekać gdzie pieprz rośnie, a o zadanie ciosów, które … zabiją przeciwnika! Starożytnym zawodnikom wpajano do głowy zadawanie maksymalnej liczby ciosów przy użyciu pełnej siły! Bito łokciami, kolanami, stopami, pięściami czy nawet z popularnej „Baśki”. Wszystko miało jeden cel – zniszczyć!

Sonda

Ćwiczę:O samej historii Muay Boran wiadomo niewiele. Większość wszystkich zapisów spłonęła wraz z najazdem birmańskim. To, co przetrwało pokazuje, że prawie każdego młodego chłopaka uczono walczyć. Każdy musiał umieć bronić i atakować. Początkowo Muay Thai nazywało się Mai See Sawk, po zaczerpnięciu kilku technik od Chińczyków przekształciło się w Muay Chaiya. Te dwie nazwy oraz występująca w między czasie Muay Pahuyuth stworzyły Muay Boran, która z  kolei urodziła Muay Thai!

Pierwsze zawody tajskiego boksu odbywały się na … gołe pięści. Walki odbywały się na ubitej ziemi, która tworzyła za ring. Zasady praktycznie nie obowiązywały. Za pomocą łupiny, która wrzucano do wody mierzono czas rundy. Zastanawiasz się jak? Czas rundy mijał w momencie, gdy łupina wypełniała się wodą. Aby jajka nie bolały ochraniano je muszlami. Z biegiem czasu dłonie zaczęto owijać końskim włosiem. Mało tego! Moczono jest w specjalnej mazi powodującej twardnienie. Bolało, oj bolało!Zastanawiasz się jak trenowali? Wykorzystywano dosłownie wszystko to co było pod ręką! Na drzewach ćwiczyli kopnięcia i uderzenia. Wiszące na lichach rozbujane orzechy były świetną „maszyną” która uczyła uników. Radzili sobie jak mogli i znakomicie im to wychodziło!

Z biegiem czasu w celu poprawy bezpieczeństwa zawodników zaczęto zabraniać niektórych technik. W latach dwudziestych XX w. „ucywilizowano” zasady, które obowiązują w zasadzie do dziś. Techniki Muay Boran są dzisiaj zakazane. Ciężko nawet znaleźć szkołę, która ich uczy.
Dodał(a): Ostatni mohikanin Poniedziałek 08.10.2012