Fakty i mity o bieganiu - wyjaśnia Adam Kszczot

Jako mężni faceci wiemy, że przez nadgorliwość można zrobić sobie krzywdę. Dlatego na naszą prośbę Adam Kszczot, halowy mistrz świata w biegu na 800 metrów oraz członek grupy sportowej Orlen, rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące biegania.

2018-03-03T195658Z_1840167247_RC14185AFAE0_RTRMADP_3_ATHLETICS-WORLD-I.JPG


Lepiej nie biegać po asfalcie - MIT

Owszem, to dość trudny teren dla biegaczy amatorów, którzy nie mają odpowiedniej techniki biegu i właściwych butów do tej nawierzchni. Jeśli weźmiemy jednak pod uwagę tzw. biegaczy ulicznych, to mamy całkiem sporą grupę ludzi biegających głównie po asfalcie – i to z sukcesami. Zanim pobiegniesz po asfalcie, upewnij się u eksperta, że jesteś naprawdę dobrze przygotowany. 

Biegać każdy może - FAKT

Ludzie na całym świecie udowadniają, że bez względu na przeciwności, jak np. duża waga czy wiek, można biegać i pokonywać kolejne granice. Jeśli nie ma silnych przeciwwskazań medycznych (zapytaj o to lekarza, ortopedę, kardiologa), to aktywność fizyczna jest najlepszym lekarstwem na dolegliwości ciała i duszy. No i wytrzymałość biegowa przekłada się też bardzo pozytywnie na znacznie przyjemniejsze aktywności fizyczne... 

Rozgrzewka zabiera energię i jest zbędna - MIT

Rozgrzewka, zależnie od wymagań dotyczących dystansu biegowego, może trwać od kilkunastu minut do nawet półtorej godziny. To czynność znienawidzona przez większość biegaczy, ale z doświadczenia wiem, że całkowicie niezbędna do utrzymania ciała w zdrowiu, bez kontuzji. Biegacze amatorzy też nie mogą z niej rezygnować. Brak rozgrzewki grozi odniesieniem kontuzji!

Lepiej nie biegać na bosaka - FAKT

Meksykańskie plemię Tarahumara biega boso i ma się świetnie. Bijący rekordy biegacze afrykańscy też. Ale w europejskich warunkach, gdy od dziecka chodzimy w butach, bieganie boso jest prawie niemożliwe do osiągnięcia, więc lepiej zadbaj o dobre obuwie, dobrane do twoich potrzeb. Sprzedawca w dobrym sklepie sportowym chętnie ci w tym pomoże.

Warto biegać do utraty sił - FAKT (po części)

Zaawansowany freak biegowy zna niezrównaną przyjemność zmęczenia biegiem. Po bardzo intensywnym wysiłku uwalniane endorfiny dostarczą więcej pozytywnych emocji niż nierzadko seks lub sobotni letni wieczór w Trójmieście. Bieganie nie nudzi zakochanych w tym ludzi. Podobnie nie zrozumiesz tego, co programista widzi w kodzie źródłowym...

Mocne tempo jest najważniejsze - MIT (po części)

Najlepsze jest tempo dopasowane do twoich możliwości, a te bywają każdego dnia inne. Bieganie ma nieść ze sobą przyjemność. Ale warto czasem porzucić komfort, by zwiększyć potencjał wytrzymałościowy. Jeśli twój cel to pobicie własnego rekordu na 100 lub 400 m, śmiało mierz się nawet z najmocniejszym tempem - choćby z prędkością dźwięku! 


Artykuł ukazał się w CKM (6/2017)


Dodał(a): Redakcja/mat. promocyjne Poniedziałek 05.03.2018