W jak Wembley

Muzułmani jeżdżą do Mekki. My, fani futbolu na Wembley!
Wembley

Na trybunach
Siedzisz wśród 90 tys. rozentuzjowanych kibiców, którzy fanatycznie dopingują swoją ukochaną reprezentację. Wokół ciebie niesamowicie wielka przestrzeń, nad wielkim rozsuwanym dachem, dzięki któremu nic nie leje ci się na łeb widzisz wielki stalowy łuk, który ma aż 133 metry wysokości, co sprawia, że przy nocnym oświetleniu widać go z kilku kilometrów. Na słynnym Wembley oprócz meczów znienawidzonych przez nas Angoli, rozgrywane są począwszy od półfinałów rozgrywki Pucharu Anglii. Czasami za jajowatą piłką uganiają się po nim także rugbiści.

Cud techniki
Powstały w miejscu starego stadionu o tej samej nazwie, w dużych bólach ze sporym opóźnieniem, za koszt wyższy niż zakładano stadion uważany jest za najnowocześniejszy obiekt piłkarski świata. Wembley to obiekt wielu zastosowań. Gdy się komuś zachce może: pobiegać za jajowatą piłką, przerobić najniższe sektory trybun na bieżnię i biegać w około. Stadion jest tak zaprojektowany, że z każdej z trzech kondygnacji widok jest znakomity. Pomyślano także o kibicach siedzących przed telewizorem z butelką piwa w ręku. Stadionowi technicy sterują cieniem – przesuwają go na trybuny, aby ci nie przeszkadzał, kiedy jesteś już po kilku i nie widzisz piłki. Gdy któremuś z kibiców zachce się posiedzieć na tronie do wyboru ma aż 2618 toalet!

Ku pamięci
Pod murawą stadionu sentymentalni wyspiarze umieścili kapsułę czasu. Włożyli do niej kępkę trawy ze starego stadionu oraz księgę zawierającą archiwum występów reprezentacji. Przed wejściem na obiekt stoi pomnik legendy angielskiej piłki B.Moore’a.

Szampana?

Gdyby na Wembley gdzieś przypadkiem grali nasi możesz skorzystać ze znajdującego się na nim hotelu, który wyposażony jest 200 łóżek. Możesz iść też do jednej z czterech ekskluzywnych restauracji bądź do jednego z ponad 600 barów szybkiej obsługi. No chyba, że cię zaprosili na bankiet, na którym pobawisz w ekskluzywnej sali. O sklepach i pamiątkach pisać nie warto, gdyż znajdują się one nawet na polskich stadionach. Mało ci? Jesteś napity, najedzony to może jakaś konferencja, wszak jest kilkanaście sal...

Kupa żelastwa
- obwód stadionu wynosi kilometr
- wykorzystano 23 000 ton stali”
- dach zbudowany jest z ponad 7000 stalowych elementów

Oglądamy, jemy czy pijemy?


Dodał(a): Ostatni mohikanin Poniedziałek 02.04.2012