Dronesurfing - nowy sport

Marzenie każdego kitesurfera właśnie się spełnia. Nowy sport, który jak większość „świeżynek” powstał z połączenia istniejących aktywności. No bo umówmy się – łatwiej sprząc ze sobą dotychczasowe dyscypliny, aniżeli wymyślić coś nowego. Choć czekamy dnia, kiedy pojawi się coś kompletnie odkrywczego. I oczywiście przetestujemy to.
dronesurfing.jpg

Żeby popływać na desce nie potrzebujesz już motorówki, skutera, czy wyciągu jak w kitesurfingu. Możesz nawet obyć się bez wiatru, nie martwiąc się o wypełnienie kite`a. W dronesurfingu pozostaje bez zmian to, co najistotniejsze – deska pod stopami i linka z drążkiem. Fascynaci sportów wodnych pewnie chcieliby mnie pouczyć, że to nie „drążek” a „bar”. Wiem, ale tu wystarcza zwykły hol z poprzecznym uchwytem, bo to dron wyznacza kierunek jazdy, a nie Ty ruchami sprzętu. Nie potrzebujesz nawet latawca.

Urządzenie, dzięki któremu możliwy jest dronesurfing, to dzieło ekipy Freefly, specjalizującej się w tworzeniu autorskich jednostek latających oraz innych konstrukcji, umożliwiających filmowcom zapolowanie na najlepsze kadry. Choćby fantastyczne instalacje przyczepiane do motocykli, pozwalające na uchwycenie epickich ujęć z jazdy. Ale drony to ich specjalizacja.Jednostka Alta8 wyposażona jest w osiem potężnych wirników, które są w stanie holować człowieka na desce. Dron ma udźwig 18,1 kg, ale dzięki zmniejszonemu tarciu podczas ślizgania się po wodzie, możliwe jest surfowanie za tym obiektem latającym. Problem pojawia się przy próbie wykonywania skocznych ewolucji. Takie triki niestety odpadają, bo statek powietrzny nie uniesie człowieka. Czas operacyjny to kilka – kilkanaście minut, w zależności od oporów powietrza, ilości ponownych startów i sposobu holowania jeźdźca. Sprzętem steruje operator, choć Alta8 ma również odbiorniki GPS, więc można trasę zaplanować wcześniej i bawić się w pojedynkę. Gdybyś niechcący ściągnął drona pod wodę, przetrwa to, bo jest wodoodporny. Martw się, byś Ty to przetrwał.
Dodał(a): Paweł Jaśkowski / fot.: instagram.com/freeflysystems Poniedziałek 19.09.2016