Downhill - sport dla odważnych

Nie możesz żyć bez prędkości i adrenaliny? To ten sport jest dla ciebie!
road luge


Stworzyli go amerykańscy skejci, którym nie wystarczała prędkość, którą osiągali podczas tradycyjnej jazdy na deskach. Wpadli na pomysł, że będą na siedząco zjeżdżać po stromych zboczach. To też okazało się za wolne i zaczęli się na nie kłaść. Tak narodził się downhill skatebording, land luge, road luge czy buttboarding. Nazw tego sportu jest wiele.

Sport ten bardzo przypomina saneczkarstwo, jednak nie jeździ się w zimie tylko w lecie, po niezwykle stromych zboczach przypominających saneczkowe tory. Trasa powinna być szeroka i płaska, no i oczywiście bez barierek, bo przy prędkościach, z jakie się osiąga można sobie zrobić poważną krzywdę mimo ochronnych kombinezonów używanych przez sportowców.

Deski diametralnie różnią się od tych klasycznych. Zbudowane są z mocnych kompozytów oraz bardzo wytrzymałych łożysk. Ciało zjeżdżającego pokrywa wykonany ze skóry kombinezon, którego zadaniem jest nie   tylko chronienie ciała, ale i zmniejszanie oporu aerodynamicznego. Bardzo ważne w ubiorze są buty, które pełnią… rolę hamulców! Prędkość osiągana przez najlepszych dochodzi do 150 km/h!

W naszym kraju
ten sport dopiero raczkuje. Spowodowane jest to wysokimi cenami sprzętu praz brakiem tras. Najlepszym miejscem do uprawiana raod luge jest Szczyrk, gdzie jest do tego odpowiednia trasa.Dodał(a): Ostatni mohikanin Środa 14.11.2012