Dlaczego sterydy mogą być niebezpieczne?

Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości: mężczyźni, którzy zażywają sterydy anaboliczne, są bardziej podatni na ryzyko zachorowania na niektóre choroby psychiczne

shutterstock_246665722.jpg

Zła wiadomość dla panów, którzy masę robią dzięki sterydom! Naukowcy z CERA (ośrodka badań nad uzależnieniami należącego do University of Gothenburg) wraz z kolegami z Sahlgrenska University Hospital odkryli związek pomiędzy stosowaniem sterydów anaboliczno-androgennych (AAS), a ryzykiem zachorowania w przyszłości na niektóre choroby psychiczne. Szczegółowe badanie zostało opublikowane w British Journal of Sports Medicine.

Naukowcy przebadali 700 byłych atletów płci męskiej, którzy konkurowali na poziomie elitarnym w latach 1960 a 1979. 20% z nich przyznała się do stosowania sterydów w trakcie swojej kariery sportowej. Celem badań było znalezienie powiązań między używaniem AAS i problemami psychicznymi.

"Odkryliśmy wyraźny związek. Mężczyźni, którzy stosowali AAS, częściej byli leczeni na depresję, zaburzenia koncentracji i zachowania agresywne" - powiedziała Claudia Fahlke, dyrektor CERA.

Naukowcy odkryli również, że sportowcy, którzy wspomagali się sterydami, częściej nadużywali także innych nielegalnych narkotyków oraz alkoholu. Nie jest jednak jasne, czy stosowanie sterydów spowodowało problemy ze zdrowiem psychicznym, czy też to problemy ze zdrowiem psychicznym doprowadziły do stosowania sterydów.

"Co jednak udało nam się pokazać to, że objawy zaburzeń psychicznych i stosowanie sterydów oraz innych leków wydają się wzajemnie wzmacniać, powodując błędne koło. To sugeruje, że działania antydopingowe są bardzo ważne, zarówno w sporcie, jak i poza nim" - podsumowała Fahlke.

źródło: samfak.gu.se


Dodał(a): Bartosz Joda Piątek 09.10.2015