Cristiano Ronaldo – jak jego organizm wypada w porównaniu z 20-latkiem?

Przenosiny Cristiano Ronaldo z Realu Madryt do Juventusu to bez wątpienia najbardziej medialny transfer tego okienka. Cała operacja „CR7 w Juve” będzie kosztowała „Starą Damę” około 400 milionów euro.

cr7.jpg

Na wymienioną wyżej oszałamiającą sumę złożyło się kilka czynników. Kwota odstępnego, którą Juventus musiał zapłacić Realowi wyniosła ponad 100 milionów euro (jeśli weźmiemy pod uwagę liczby bezwzględne, to jest to kwota większa niż ta, którą Real musiał wyłożyć na Ronaldo kilka lat wcześniej), do tego należy doliczyć sumę pensji dla zawodnika, prowizję dla agenta i kilka innych rzeczy. Od razu podniosły się głosy z zapytaniem – czy wydawanie tak ogromnych pieniędzy na bez wątpienia genialnego, ale 33-letniego już, bazującego głównie na motoryce zawodnika ma sens?


Cristiano Ronaldo – organizm nastolatka


33 lata to wiek, w którym zawodnicy zazwyczaj zaczynają myśleć o zakończeniu kariery, niż poszukiwaniu nowych wyzwań. W mniejszym stopniu dotyczy to bramkarzy oraz stoperów, czyli piłkarzy w założeniu bardziej statycznych. Ci z kolei, którzy bazują na dynamice oraz motoryce zazwyczaj zaczynają tracić owe walory i albo zmieniają pozycję na boisku (dobrym przykładem jest tu Santi Cazorla – niegdyś skrzydłowy, który przekwalifikował się na rozgrywającego), albo przenosi się do coraz słabszych klubów (tu przykłady można by mnożyć). Istnieją jednak powody by sądzić, że CR7 wyłamie się ze schematu i nie zostanie przedstawicielem żadnej z tych grup – a przynajmniej nie w ciągu najbliższych 3-4 lat.
Zrzut ekranu 2018-07-24 o 11.53.56.jpg
Jeden z dziennikarzy przytoczył kilka faktów o Ronaldo, które brzmią wprost niewiarygodnie. Poziom tkanki tłuszczowej Portugalczyka to zaledwie 7% (u zawodowych piłkarzy jest to średnio 10-11%), a 50% masy jego ciała stanowią mięśnie (ponownie – inni zawodowcy mają ich po ok. 45%). Kylian Mbappe zachwycił cały świat swoimi sprintami podczas mundialu, jednak to o 14 lat starszy Cristiano może się pochwalić osiągnięciem największej szybkości biegu na tych mistrzostwach – w jednym z meczów rozpędził się do 33,98 km/h.
Jakby tego było mało, pod lupę wzięto wszystkich zawodników biorących udział w mundialu i porównano ich pod względem Athletic Performance Index. Jak myślicie, który z nich zajął pierwsze miejsce?
cr4.jpg

Dodał(a): Piotr Majewski / fot. https://www.instagram.com/juventus/ Wtorek 24.07.2018