12-latek i milionowa kara za retransmisję FAME MMA

Właściciele marki FAME MMA chcą zażądać olbrzymiego odszkodowania od nastolatka, który udostępnił na swoim kanale na YouTube kodowaną transmisję z gali mieszanych sportów walki z udziałem celebrytów.
iStock-1133783862.jpg

Rodzice chłopca wykupili dostęp do transmisji z gali FAME MMA 3 w marcu i udostępnili kod dostępu swojemu dwunastoletniemu synowi. Po rozpoczęciu transmisji z gali nastolatek zaczął ją nadawać na żywo na własnym kanale w serwisie YouTube, co umożliwiło jego obserwatorom śledzenie wydarzenia bez konieczności ponoszenia opłat za dostęp do materiałów. Zdaniem organizatorów gali w ten sposób relację obejrzało ok. 120 tys. użytkowników.

W związku z tym, że liczba widzów ma realny wpływ na zyski, organizacja zgłosiła się do rodziców chłopca z wnioskiem o zapłatę 2,5 miliona złotych, na które oszacowała straty związane z nielegalnym streamingiem.

W związku z tym, że żadna normalna polska rodzina nie posiada takich pieniędzy, federacja zaproponowała ugodę, która miała polegać na występie 12-letniego Aleksandra w filmie, który miałby być ostrzeżeniem dla naśladowców chłopca. Rodzice sprawcy jednak nie wyrazili zgody na takie rozwiązanie, ponieważ – jak wyjaśnili – zasady udziału nastolatka w nagraniu nie zostały jasno nakreślone. Pojawiły się zastrzeżenia nie tylko do braku scenariusza, ale również niesprecyzowanych szczegółów takich jak producent obrazu czy kanały dystrybucji.

Opiekunowie Aleksandra podkreślają, że chłopiec cierpi na zespół Aspergera i nie jest w stanie poprawnie ocenić skutków swojego postępowania. Adwokat reprezentujący rodzinę zaznaczył również, że jego zdaniem winny może być brak ograniczeń wiekowych dla widzów walk MMA.
ZOBACZ TAKŻE: BIĆ SIĘ KAŻDY MOŻE


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Czwartek 07.11.2019