70. Tour de Pologne

Dzisiaj rusza jubileuszowy siedemdziesiąty Tour de Pologne. Wyścig zaliczany do kolarskiej Ligi Mistrzów
Tour de Pologne


Tegoroczny 70. Tour składał się będzie z siedmiu etapów. Po raz pierwszy w historii wyścig rozpocznie się poza granicami kraju. Pierwsze dwa etapy odbędą się we Włoszech. Kolarze do pokonania będą mieli dystans 1227 km W tegorocznym wyścigu udział weźmie 21 zespołów plus dwa dodatkowe z dzikimi kartami przyznanymi przez organizatorów. Rywalizować będzie 138 kolarzy.

Drużyny:
1. Pro Team Astana
2. Omega Pharma - Quick Step
3. Lampre - Merida
4. Sky Procycling
5. BMC Racing Team
6. Team Saxo - Tinkoff
7. Cannondale
8. Team Katusha
9. RadioShack Leopard Trek
10. Belkin
11. Garmin Sharp
12. Movistar Team
13. Euskaltel-Euskadi
14. Orica Greenedge
15. Team Argos- Shimano
16. Vacansoleil DCM Pro Cycling
17. Lotto Bellisol
18. AG2R La Mondiale
19. XIX
20. Team Nettap
21. Colombia
22. CCC Polsat Polkowice
23. Reprezentacja Polski

Etapy wyścigu:
1 etap .jpg


Ietap Rovereto - Madonna di Campiglio, 184,5 km
Pierwsze kilometry etapu będą płaskie, wzdłuż rzeki Adige aż do San Michele all’ Adige. Następnie kolarze będą podjeżdżać w kierunku Fai Della Paganella e Andalo gdzie rozegra się pierwsza Górska Premia. Peleton dojedzie do San Lorenzo in Banale gdzie rozegra się  Lotna Premia. W Ballino rozegra się druga Górska Premia tego etapu. Kolarze będą musieli pokonać jeszcze szczyt Durone po czym wjadą do Val Rendena gdzie w Pinzolo rozegrają ostatnią Lotną Premię. Tu rozpocznie się wjazd pod Madonna di Campiglio na 1522 m.

2 etap.jpg

II etap Marilleva/Val di Sole - Passo Pordoi 195,5 km

Drugi etap wystartuje z Marilleva Val di Sole i  będzie liczył 195,5 km. W miejscowości Segno odbędzie się Premia Specjalna. W Cembrze będzie premia lotna, a potem podjazd pod Pampeago, gdzie będzie pierwsza Górska Premia tego etapu. Meta będzie na Passo Pordoi na wysokości 2239 m, po raz pierwszy w historii Tour de Pologne wjedzie na taki wysoki szczyt.

3 eatp.jpg

III etap Kraków -  Rzeszów 226 km

2III etap o długości 226 km wyruszy z Krakowa. Po starcie peleton pojedzie w kierunku Wieliczki, skąd odbędzie się start ostry. Pierwszy Polski etap będzie w większości płaski. Mijając malownicze tereny peleton przyjedzie do Strzyżowa, tu rozegrana zostanie pierwsza Lotna Premia. Następnie peleton pojedzie w kierunku Lubenia, gdzie rozegra się kolejna Premia Lotna. Potem na krótkim ale ciężkim podjeździe będzie usytuowana Górska Premia Tauron. Na 24 km odbędzie się pierwsza lotna premia w Szczurowej. Peleton dojedzie do Rzeszowa, w którym przejedzie trzy 6-cio km i rozegra ostatnią Lotną Premię tego etapu.

4 etap .jpg

IV etap Tarnów  -  Katowice 231 km
IV etap o długości 231 km – najdłuższy etap tegorocznego Tour de Pologne wyruszy z Tarnowa. IV etap jest  dla sprinterów. Pierwsza z dwóch Lotnych Premii etapu zostanie rozegrana w Olkuszu. Kolejnym miastem na trasie  gdzie rozegra się druga premia jest Dąbrowa Górnicza. W Sosnowcu na 160 km zostanie rozegrana dodatkowa Premia Specjalna. Etap zakończy się w Katowicach, gdzie kolarze będą mieli do pokonania 4 rundy po 12 km każda.

etap 5.jpg

V etap Nowy Targ  -  Zakopane 160 km

Na jego trasie będą Górskie Premie w Łapszance, Drodze do Olczy i Głodówce dając możliwość kolarzom sześciokrotnego zdobycia punktów w klasyfikacji Najlepszego Górala Tauron. Etap będzie liczył 160 km. W Poroninie rozegra się Lotna Premia. Z Poronina kolarze pojadą do Zakopanego.


etap 6.jpg

VI etap BUKOVINA Terma Hotel Spa -  Bukowina Tatrzańska 191 km

VI etap zwany królewskim, wystartuje 2 sierpnia. Kolarze będą mieli do pokonania 5 bardzo trudnych i selektywnych pętli oraz 10 Premii Górskich rozgrywanych na podjazdach Ząb i Gliczarów Górny i Lotną Premię w Poroninie. Etap będzie liczył 191 km z metą w Bukowinie Tatrzańskiej,

etap 7.jpg

VII etap Wieliczka -  Kraków 37 km

3 sierpnia odbędzie się ostatni etap z wielkim finałem w Krakowie. Start w Wieliczce. Będzie to czasówka o długości 37 km. Ostatni fragment  będzie płaski, kończący się kostką brukową na rynku. Etap zakończy się w sercu Krakowa. To tutaj odbędzie się rywalizacja o żółtą koszulkę lidera jubileuszowego 70. Tour de Pologne.

źródło: mat. prasowe, tourdepologne.pl


Dodał(a): Ostatni mohikanin Sobota 27.07.2013