6 pytań na temat spermy, których bałeś się zadać

Skoro tylko jeden plemnik i jedna komórka jajowa są potrzebne do stworzenia dziecka, dlaczego mężczyzna musi wyprodukować tak wiele plemników? Jak pierwszy plemnik, który dotrze do komórki jajowej, zatrzymuje całą resztę? Jak długo żyją plemniki? Co pogarsza ich formę? Na te i na inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule

sperma2.jpg

Jak długo żyją plemniki?
Odpowiedź zależna jest od wielu czynników, z których najważniejszym jest to, gdzie plemniki się znajdują. Na suchej powierzchni, takiej jak ubrania lub pościel, plemniki żyją do czasu aż nasienie wyschnie. W wodzie: w wannie z ciepłą wodą, czy w jacuzzi sperma będzie prawdopodobnie posiadała żywe plemniki dłużej, ponieważ dobrze funkcjonują one w ciepłych, wilgotnych środowiskach. Jednak spokojnie - prawdopodobieństwo, że kobieta zajdzie w ciążę, kąpiąc się w wannie, w której znajduje się nasienie, jest naprawdę bardzo niewielkie. Wewnątrz ciała kobiety plemniki mogą żyć nawet do pięciu dni, w zależności od warunków. Jeśli seks był bez zabezpieczenia, a kobieta ma owulację kilka dni po stosunku - zapłodnienie jest bardzo możliwe.

Ile plemników jest potrzebne do zajścia w ciążę?
W teorii potrzeba tylko jednego plemnika do zapłodnienia komórki jajowej. Jednak choć w każdym wytrysku są ich miliony, czasami nawet tyle nie wystarcza.
Przeciętny wytrysk zawiera aż 40 mln plemników... na jeden mililitr nasienia! Według Światowej Organizacji Zdrowia, mężczyźni posiadający mniej niż 20 mln plemników na mililitr spermy mogą mieć problemy z płodnością.

Jaką drogę przebywają plemniki?
Aby dojść do komórki jajowej, nasienie musi przejść odcinek z pochwy do jajowodów - to niełatwa droga. Dla większości plemników wręcz za trudna. Tym, którym się to udało, wciąż daleko do sukcesu. Komórka jajowa jest pokryta grubą otoczką - tylko najzdrowsze plemniki mogą przez nią przeniknąć. To naturalny mechanizm, który zapewnia, że to właśnie nasz najlepszy plemnik da nam potomstwo.

W jaki sposób pierwszy plemnik, który dotrze do komórki jajowej, uniemożliwia zrobienie tego samego swoim konkurentom?
Po połączeniu się plemnika z komórką jajową, przez jej otoczkę przechodzi delikatny ładunek elektryczny. Nie jest to nic dziwnego - w organizmie to jeden ze sposobów przewodzenia sygnałów.
Powoduje to zmiany w otoczce, która twardnieje i nie przepuszcza kolejnych plemników. Można więc powiedzieć, że w pewnym sensie między kobietą, a mężczyzną iskrzy podczas zapłodnienia.

Jak poprawić stan swojej spermy?
Można zrobić wiele rzeczy, aby zachować dobrej jakości nasienie. Niektóre z tych działań to: unikanie papierosów i narkotyków, sterydów anabolicznych oraz ekspozycji na toksyny (pestycydy i metale ciężkie), ograniczenie spożycia alkoholu, zdrowa dieta i utrzymanie odpowiedniej wagi.
Nie bez powodu jądra znajdują się poza korpusem - w mosznie jest zimniej niż na przykład w brzuchu, czy w obrębie miednicy, skąd oryginalnie pochodzą. Niższa temperatura sprzyja rozwojowi
plemników. Dlatego powinno się nosić luźną bieliznę, unikać zbyt ciasnych spodni, kładzenia laptopa na biodrach oraz noszenia nagrzewającej się komórki w kieszeni spodni. Jeśli komuś zależy na tym, by jego plemniki były w formie i miały liczne towarzystwo, powinien też unikać gorących kąpieli. Nie bez powodu Casanova kąpał się w naprawdę gorącej wodzie (o innych metodach antykoncepcji stosowanych przez niego wolimy tutaj wspominać... Nie polecamy żadnej z nich).

Na czym polega badanie spermy?
Badanie nasienia to test, który może pomóc lekarzom określić przyczynę niepłodności. Próbka spermy powstała po 3-5 dniach wstrzemięźliwości dostarcza wiele informacji. Wśród nich jest na przykład:
- Objętość nasienia. Typowy ejakulat ma objętość 2-6 mililitrów, czyli od 1/2 łyżeczki do 1 łyżeczki. Mniejsza objętość może spowodować, że będzie za mało plemników do zapłodnienia.
- Stężenie plemników (również nazywane gęstością plemników) to liczba plemników w milionach na mililitr (ml) nasienia lub na cały wytrysk. Normą jest ich 15 mln na ml spermy lub 39 mln na ejakulację. Nie mylmy jednak tej wartości z przeciętnym wynikiem dla młodego mężczyzny.
- Ruchliwość plemników. Jest to odsetek plemników w próbce, które się poruszają. To także ocena ich ruchu. Jedną godzinę po wytrysku co najmniej 50% plemników powinna być w ruchu do przodu w linii prostej.
- Morfologia. Jest to analiza wielkości nasienia, kształtu i wyglądu. Badanie analizuje 200 plemników w poszukiwaniu ich wad.

Czy mężczyźni tracą płodność w jakimś wieku?
W przeciwieństwie do kobiet, których płodność kończy się w okresie menopauzy, mężczyźni mogą być nadal płodni w ciągu całego życia. Choć produkcja plemników zmniejsza się z wiekiem, mężczyźni dalej mogą produkować plemniki, a nawet ci w podeszłym wieku mogą zostać ojcami. 

źródło: webmd.com



Dodał(a): Bartosz Joda Piątek 18.09.2015