Co by się stało z Ziemią, gdyby Słońce nagle zgasło?

Nawet na najbardziej głupie pytanie można udzielić naukowej odpowiedzi! Na przykład, co by się stało na Ziemi, gdyby zgasło Słońce!

iStock-538323254.jpg

ZIEMIA BEZ SŁOŃCA
Co by się stało z Ziemią, gdyby Słońce nagle zgasło?

Nie kłopoczemy się tym, jak dokładnie miałoby to przebiegać. Zakładamy po prostu, że znaleźliśmy sposób na znaczne przyśpieszenie ewolucji Słońca do etapu, na którym stanie się ono zimną, obojętną kulą. Jakie byłyby konsekwencje takiego stanu rzeczy dla nas, mieszkańców Ziemi? Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Lepsza łączność satelitarna – Kiedy satelita telekomunikacyjny przemieszcza się przed tarczą słoneczną, Słońce może całkowicie zakłócić jego sygnał radiowy i spowodować przerwanie połączeń. Wyłączenie Słońca rozwiązałoby ten problem.

Korzyści dla astronomów – gdyby nie było Słońca, obserwatoria znajdujące się na Ziemi mogłyby pracować przez całą dobę.W chłodniejszym powietrzu zmniejszyłby się szum atmosferyczny, co pociągnęłoby za sobą mniejsze obciążenie adaptacyjnych układów optycznych, a więc umożliwiłoby robienie wyraźniejszych zdjęć.

Zmniejszone koszty utrzymania infrastruktury – Według szacunków naprawa i konserwacja wszystkich mostów w USA w ciągu najbliższych 20 lat kosztowałaby 20 miliardów dolarów rocznie. Gdyby zabrakło Słońca, moglibyśmy zaoszczędzić pieniądze, kładąc po prostu pas asfaltu na lodzie.

Tańszy handel Strefy czasowe powodują zwiększenie kosztów handlu; trudniej jest prowadzić z kimś interesy, jeśli jego godziny pracy nie pokrywają się z naszymi. Gdyby Słońce zniknęło, nie byłoby potrzeby tworzenia stref czasowych.Wszyscy stosowaliby uniwersalny czas koordynowany (UTC), co w rezultacie spowodowałoby wzmocnienie światowej gospodarki.

Bezpieczniejsi piloci wojskowi
– U wielu ludzi jaskrawe światło słoneczne wywołuje kichanie. Przyczyny tego odruchu są nieznane, ale może on stanowić zagrożenie dla pilotów wojskowych siedzących za sterami samolotu.Wraz ze zniknięciem Słońca zmniejszyłoby się ryzyko kichnięcia dla naszych pilotów.

Bezpieczniejszy pasternak – Dziki pasternak jest zaskakująco niebezpieczną rośliną. Jego liście zawierają związki chemiczne zwane furanokumarynami, które mogą być wchłaniane przez skórę człowieka bez wywoływania żadnych objawów. Jednak gdy skóra zostanie wystawiona na działanie światła słonecznego (nawet po kilku tygodniach), furanokumaryny spowodują poważne oparzenia chemiczne. Nazywa się to fitofotodermatozą. Gdyby Słońce zgasło, moglibyśmy bez obaw jeść pasternak.

Podsumowując, gdyby Słońce zgasło, odczulibyśmy rozmaite korzyści w wielu aspektach życia. Czy są jakieś minusy takiego scenariusza?
Wszyscy byśmy zamarzli i umarli.


Przedstawione ci naukowe odpowiedzi na kilka abstrakcyjnych pytań, zaczerpnęliśmy z książki „What if?Randalla Munroe legendy internetu, naukowca NASA, który porzucił karierę twórcy robotów by... tworzyć komiksy.


Dodał(a): CKM (ps) Sobota 09.09.2017