Nowe przepisy drogowe w Polsce (mandaty i fotoradary)

Większe mandaty za przekroczenie prędkości poprzez uzależnienie ich od wysokości średniego wynagrodzenia oraz porządek z fotoradarami i radami mobilnymi – takie zmiany niosą uchwalone właśnie przez sejm nowe przepisy o ruchu drogowym, które wejdą w życie od przyszłego roku.
wyzsze-mandaty.jpg

Sejm przegłosował nowelizację prawa o ruchu drogowym większością głosów. Najważniejsze zmiany dotyczą wysokości mandatów – teraz będą powiązane z wysokością średniego wynagrodzenia brutto obliczanego przez Główny Urząd Statystyczny. W chwili obecnej jest to około 3800 złotych brutto. Uporządkowano również kwestię uprawnień do korzystania z radarów pomiaru prędkości, a przy okazji zmniejszono dozwoloną prędkość w miastach.

WYŻSZE MANDATY
OD 1995 roku obowiązywały stare przepisy, które nakładały limit jednorazowej kary (łącznej za kilka wykroczeń) do 1000 złotych. Teraz będzie to znacznie więcej.
Za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym:
- do 10 km/h – mandatu nie będzie
- 11-20 km/h – mandat wynosić będzie 3% średniej pensji
- 21-30 km/h – 5%
- 31-40 km/h – 9%
- 41-50 km/h – 14%
- 50 km/h i więcej – 20% (ok. 760 zł)
W terenie zabudowanym mandaty będą dwukrotnie wyższe (czyli maksymalnie ok. 1520 zł).
BONUS: Mandat wzrośnie o 50%, (do ok. 2280 zł), jeśli przekroczysz prędkość czwarty raz w przeciągu 12 miesięcy.

Za nieprzestrzeganie znaków świetlnych mandat wyniesie 20% średniego wynagrodzenia. Tu również kwota podwoi się w obszarze zabudowanym i dostaniesz 50% ekstra po czwartym przewinieniu

FOTORADARY I RADARY MOBILNE
Według nowych przepisów straż miejska i gminna nie będzie mogła korzystać z fotoradarów (rozstawianych często w mało widocznych miejscach – jak wykazały badania Najwyższej Izby Kontroli). Te stacjonarne obsługiwać będzie nadal Inspekcja Transportu Drogowego, która po poprawionych przepisach już legalnie będzie przekazywać policji dane o wykroczeniach. Po zarejestrowaniu wykroczenia przez fotoradar, mandat zapłaci (bez przyjęcia punktów karnych) właściciel auta, a nie osoba kierująca.
Policja będzie jedynym uprawnionym podmiotem do używania fotoradarów mobilnych.



WOLNIEJ W MIASTACH
Posłowie przy okazji robienia porządków z fotoradarami i zwiększania taryfikatora, zmienili też dozwoloną prędkość poruszania się w terenie zabudowanym. Dotychczas za dnia było to 50 km/h, a po zmroku o 10 km/h szybciej. Od nowego roku będzie obowiązywał niższy limit przez całą dobę.

Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2016 roku. Za ich przyjęciem głosowało 404 posłów, 18 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.





Dodał(a): PJ Piątek 24.07.2015