Lot dookoła świata bez paliwa

W ciągu 5 miesięcy samolot Solar Impulse 2 pokona 35 000 kilometrów, ale nie zużyje przy tym ani mililitra paliwa, a cała energia napędowa pochodzić będzie z paneli słonecznych.
solar-impulse-2.jpg

Szwajcarski Solar Impulse 2 od chwili, kiedy pierwszy raz wzbił się w powietrze (3 grudnia 2009 roku) pobił już kilka rekordów w długości, wysokości i prędkości lotu w swojej kategorii, czyli maszyn napędzanych energią słoneczną. Latał również między państwami i kontynentami. Teraz przyszedł czas na wielki projekt.

solar-impulse-21.jpg

Startująca z Abu Dhabi misja potrwa pięć miesięcy, podczas której dwóch pilotów (Bertrand Piccard, André Borschberg) pokona na zmianę 35 000 kilometrów. Zrobią to w 12 odcinkach, gdyż kokpit maszyny jest niewielki (3,8 m3!) i nie zmieszczą się tam zapasy na dłuższy niż 5-6 dni lot. Również pojemność zbiornika toalety nie jest nieograniczona. Lotnicy swoje potrzeby będą załatwiać w tym samym miejscu, z którego prowadzą samolot. Pod siedziskiem jest „muszla toaletowa”. Gdy będą pokonywać dłuższe odcinki, mogą rozłożyć fotel i przespać się. Podobno jest też trochę miejsca na gimnastykę. Pokonanie pierwszego odcinka z Abu Dabi do Omanu ma zająć około 10 godzin. Samolot pasażerski robi to w godzinę.

solar-impulse-2a.jpg

Solar Impulse 2 jest długi na 22 metry i ma potężną rozpiętość skrzydeł – 72 metry, czyli prawie tyle, ile ma największy samolot pasażerski świata Airbus A380 (80 metrów). Jednak napędzany energią słoneczną pojazd waży 100 razy mniej, niż jego spalinowy kolega – 2,5 tony. Na 260 metrach kwadratowych powierzchni skrzydeł ma 17 000 ogniw słonecznych, które gromadzą energię w 4 bateriach litowo-jonowych i przekazują ją do 4 silników elektrycznych. Solar Impulse 2 rozwija prędkość maksymalną 140 km/h, ale przez większość dnia będzie utrzymywał ją na poziomie 90 km/h. W nocy z powodów ekonomicznych zwolni do 60 km/h.



Z taka prędkością na wymarzony urlop w Egipcie doleciałbyś nie po 4, a po 40 godzinach. Czy zdecydowałbyś się na taką zamianę, gdyby lot był darmowy i w samolocie było dużo miejsca?

Relacja z misji na żywo:






Dodał(a): Rich Giański Wtorek 10.03.2015