Jak wybrać kamerę samochodową

Czy chcesz zostać gwiazdą Internetu, czy mieć dowód swojej niewinności – pomoże ci wideorejestrator. Kamerka uwieczni twoją piracką jazdę ulicami jak i to, że sam padniesz ofiarą pirata. Piractwo jest be, nagrywanie dowodów swej niewinności – okej. Ponieważ rejestratorów jest bez liku, więc podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze.
kamera samochodowa
1.
Aby rejestrator nagrał czytelny obraz, z którego potem da się odczytać np. numery auta, które zajechało ci drogę, musi mieć wysoką rozdzielczość, najlepiej Full HD 1920x1080 pikseli. Kąt nagrywania: 120 stopni to absolutne minimum.

2.
Kamera ma mieć miejsce na kartę pamięci, ale nawet z nią szybko zapycha się nagraniami. Musi więc nagrywać w tzw. pętli – nadpisując starsze filmy nowymi. Wtedy praktycznie pracuje bez przerwy. W tym samym celu musi mieć podłączenie do zasilania samochodowego, bo na swoim akumulatorku długo nie podziała.

3.
Rejestrator musi mieć funkcję włączania nagrywania po uruchomieniu auta, byś nie musiał stale pamiętać o tym. Przydatny jest detektor ruchu włączający nagrywanie np. na parkingu pod wpływem ruchu, kiedy nie ma ciebie w środku, oraz czujnik grawitacyjny rejestrujący zmiany położenia auta w trzech płaszczyznach, np. po zderzeniu – co pomaga odtworzyć okoliczności kolizji.



4.
Jakość nagrania, zwłaszcza nocą czy w gorszym oświetleniu, zależy od optyki rejestratora. W droższych modelach optyka zwykle jest opisana, bo jest się czym pochwalić. Wiele kamer chwali się tzw. trybem nocnym, ale warto poczytać opinie użytkowników w internecie, ile to jest warte.

5.
Kamerka miewa wiele innych funkcji: działa jako zwykły aparat; GPS, który rejestruje położenie; są zestawy nagrywające z przodu i z tyłu; mające bazę radarów. Każdy bajer to rosnąca cena gadżetu. Ale koniecznie ma mieć możliwość podłączenia i współdziałała z komputerem czy telewizorem.

6.
Sąd może dopuścić film z rejestratora jako dowód pod warunkiem jego niezakwestionowanej autentyczności. Tu przydaje się funkcja zachowująca filmik, gdy urządzenie wykryje gwałtowną zmianę rejestrowanych danych – nagranie będzie chronione przed automatycznym nadpisywaniem po zapełnieniu karty pamięci.

7.
Ceny rejestratorów wahają się od 80 do 800 zł, ale już w okolicach 300 zł znajdziesz full wypas. Sam poszukaj kompromisu między jakością urządzenia a ubytkiem na swoim koncie.

Artykuł pochodzi z magazynu CKM/8/2014


Dodał(a): CKM Poniedziałek 03.11.2014