Jak przechowywać opony

Swoje gumy zmieniaj kiedy trzeba i dobrze je przechowuj
iStock_74948131_SMALL.jpg

Temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, czas zmienić opony na zimowe. Ponad 90 procent polskich kierowców robi to, ale spośród nich tylko 7 procent przechowuje je w przechowalniach. Reszta robi to w garażu lub domu. Nie zaszkodzi im przypomnieć, jak właściwie przechowywać ogumienie, by nie uległo uszkodzeniom.



1. Opony przechowujemy w suchym pomieszczeniu, ciemnym, bo światło słoneczne przyspiesza starzenie się gumy, najlepiej w temperaturze  10-20 stopni Celsjusza. Nie należy przechowywać opon na wolnym powietrzu. Warto je po zdemontowaniu umyć i wtedy – koniecznie – dokładnie wysuszyć.

2. Opony zdjęte z felg powinno się przechowywać na stojąco, bo są na tyle lekkie, że ryzyko ich deformacji jest minimalne. Nie wolno ich wieszać na hakach. Na oponach nie wolno kłaść nic ciężkiego, nie należy układać ich w stos. Stojące opony warto co kilka tygodni obrócić o kilkadziesiąt stopni, przed ponowną zmianą sprawdzić dokładnie ich stan.

3. Inaczej postępujemy z oponami zamontowanymi na felgach: należy je przechowywać  leżące jedne na drugich. Podłoże, na którym leży pierwsze z kół musi być suche i czyste.Warto co kilka tygodni zamienić je miejscami, by opona na dole nie odkształciła się. Kompletne koła można też powiesić na hakach. Nie należy przechowywać ich na stojąco, a jeśli jednak, to warto podwyższyć w nich ciśnienie o 0,5 bara i co kilka tygodni odrobinę je obrócić, aby się nie odkształciły.

Tak przechowywane gumy powinny służyć ci długo, czy to gdy jedziesz na podryw, czy to, gdy uciekasz przed niebezpieczeństwem.

 


Dodał(a): CKM Czwartek 10.11.2016