Cyrk na kółku

Sprytny, zaskakujący, ekologiczny, jednokołowy – czy mały Airwheel X8 może być wielką rewolucją w transporcie? Sprawdziliśmy to na sobie.
Airwheel test
Z czym to jeść

W największym uproszczeniu Airwheel X8 to silnik elektryczny, jedno koło z oponą
o średnicy 420 mm i żyroskop. Zasada przemieszczania się jest częściowo taka, jak w słynnym Segwayu: przechył ciała w przód powoduje przyspieszanie, a żeby zahamować lub jechać „na wstecznym”, należy odchylić się w tył. Za utrzymanie położenia kątowego (czytaj: brak wywrotki na twarz lub pośladki) odpowiada system żyrospokopowy. A jak na jednym kole nie wywrócić się na bok? Tutaj, jak przekonaliśmy się na sobie, obowiązują prawidła zbliżone do tych na rowerze: należy balansować ciałem, pamiętając, że im wolniej jedziesz, tym trudniej utrzymać równowagę. W teorii wszystko brzmi prosto i ponoć aby zacząć przemieszczać się na tym skuterze, wystarczy zaledwie godzinny trening. Jednak czy sprawa jest rzeczywiście tak dziecinnie łatwa, jak twierdzi producent, brytyjska firma Airwheel?



Początki

Nowicjusz może skorzystać z dodatkowych kółeczek bocznych i pasa treningowego,
trzymanego między nogami. Gdy poczuje się już nieco pewniej, czas na cyrkową jazdę tylko na jednym kole. Na tym etapie z własnego doświadczenia polecamy ćwiczenia np.w ciasnym korytarzu, gdzie przed utratą równowagi ratowaliśmy się odepchnięciem od ściany. W trakcie jazdy klucz do sukcesu to zaufanie do żyroskopu, zachowanie wyprostowanej sylwetki i właściwe ułożenie nóg (ale początkujący zaliczą i tak zakwasy kończyn dolnych) – gdy to opanujesz, zaczniesz cieszyć się prędkością nawet 18 km/h. Airwheel rozpędza się naprawdę dziarsko, silnik nie odmawia współpracy nawet w sytuacjach, gdy dorosły mężczyzna uskutecznia podjazdy pod strome wzniesienia. Limit wagowy: 120 kg.

II CZĘŚĆ TESTU ZNAJDZIECIE W AKTUALNYM NUMERZE CKM

Zobacz też jednokołowca na stronie airwheelpoland.com


Dodał(a): Michał Jośko Środa 10.06.2015