Chcesz jeździć bardzo dobrym autem? Sprawdź możliwości leasingu

Wyobraź sobie pachnące nowością, przestronne i bogato wyposażone auto. Poczuj idealną ciszę w jego wnętrzu, przyjemne zaskoczenie, gdy pierwszy ruszasz ze świateł i niezwykłą łatwość, z jaką wykonujesz manewry. Tak, nowy samochód daje wiele satysfakcji i podnosi prestiż firmy. Przy tym doskonale się prezentuje i robi odpowiednie wrażenie na kontrahentach. Pozostaje pytanie, w jaki sposób najlepiej go sfinansować? Rozwiązaniem, które z całą pewnością warto wziąć pod uwagę jest leasing samochodowy. W dalszej części artykułu podpowiemy jak w prosty sposób wprowadzić do swojego garażu nowe auto.

car-604019_1920 CKM.jpg


Leasing, czyli tak naprawdę co?

Leasing to nowoczesna, atrakcyjna ekonomicznie forma finansowania dóbr. Pozwala rozłożyć na wygodne raty koszt nabycia przedmiotu leasingu. Stronami umowy leasingu są: kupujący (leasingobiorca) i finansujący (leasingodawca). W zamian za miesięczne raty, kupujący użytkuje przedmiot leasingu (np. samochód), jednak w trakcie trwania umowy, pozostaje on własnością finansującego. Wraz z jej zakończeniem kupujący może wykupić przedmiot leasingu i stać się jego właścicielem.

Jak działa i ile kosztuje leasing samochodowy?

Zasadę działania leasingu najprościej jest zrozumieć na przykładzie. Przyjmijmy, że marzy Ci się   jeden z najnowszych modeli Toyoty. Nowoczesna, prestiżowa, ekonomiczna hybryda C-HR w najwyższej opcji wyposażenia. Jej cena katalogowa zaczyna się od 123.300, co nawet dla dobrze prosperującej firmy stanowi pokaźną sumę. Zwłaszcza, jeżeli w przedsiębiorstwie potrzebny jest więcej niż jeden samochód.

Konstrukcja leasingu pozwala rozłożyć tę kwotę na wygodne raty. Do wyboru masz najczęściej 24, 36 lub 48 miesięcznych rat leasingowych. W zależności od wysokości wpłaty wstępnej, leasingodawca zmniejszy lub zwiększy kwotę rat.

W naszym przykładzie użyjemy najbardziej popularnego okresu, czyli 3 lat. W przypadku wpłaty wstępnej w wysokości 30.000 zł rata w Leasingu SMARTPLAN, oferowanym przez Toyota Leasing wyniesie 780zł. Jeżeli zdecydujesz się całą kwotę rozłożyć na raty, każda z nich stanowić będzie równowartość 1702 zł.

Dlaczego leasing samochodowy jest atrakcyjny dla Twojej firmy?

W przypadku leasingu samochodowego to właściciel, a więc finansujący, zobowiązany jest do pokrywania wszystkich kosztów związanych z zakupem, przeglądami, ubezpieczeniem i naprawami auta. Leasingobiorcę zupełnie nie interesują faktury za naprawy, cykliczne przeglądy czy koszty napraw blacharskich. Po jego stronie pozostaje tankowanie i korzystanie z samochodu. W racie leasingu uwzględnione są już wszelkie pozostałe koszty, tym samym finansujący bierze je na siebie.

Co to oznacza dla firmy?

Po pierwsze możesz cieszyć się nowym, bardzo dobrym autem prosto z salonu. Jest to wygodny sposób finansowania floty samochodowej zarówno dla działu sprzedaży, jak i wyższej klasy managerów.

Po drugie po upływie okresu leasingu możesz je wymienić na nowe i nie martwisz się co zrobić z trzyletnim samochodem. Twoja flota jest młoda, co podnosi prestiż firmy.

Po trzecie zyskujesz pełną kontrolę nad budżetem w zakresie parku samochodowego swojej firmy. Wiesz, ile zapłacisz za użytkowanie pojazdów w ciągu całego okresu trwania umowy leasingu (nie wliczając paliwa). Nie zaskoczy Cię więc żadna nieprzewidziana naprawa. Ten koszt spoczywa na leasingodawcy.

Co więcej, w przypadku poważniejszej awarii samochodu, finansujący często zapewniają leasingobiorcom samochód zastępczy. To sprawia, że firma działa nieprzerwanie nawet, gdy samochód ulegnie awarii.

Leasing samochodowy – sposób na zyskowne finansowanie floty

Wszystkie powyższe cechy leasingu to zdecydowane ułatwienie zarówno dla mniejszych przedsiębiorców, jak i większych spółek. Jednak największą zaletą leasingu jest możliwość wpisania w koszty działalności firmy pełnej kwoty raty. Nie ma potrzeby gromadzenia faktur za przeglądy, naprawy, części eksploatacyjne i mozolnego ich księgowania. Zamiast tego otrzymujesz jedną, wygodną ratę, która w 100% stanowi Twój koszt.

Powracając zatem do naszego przykładu, koszt 780zł lub 1 702zł (w przypadku braku wpłaty własnej) wynosi rocznie, odpowiednio 9 360 lub 20 424zł i jest to suma obniżająca podstawę obliczenia podatku. Dodając do tego możliwość odliczenia BAT-u, daje to duże możliwości optymalizacji podatkowej. W przypadku pokaźnej ilości samochodów, oszczędności będą jeszcze większe.

Jeżeli więc rozważasz zakup nowego samochodu do firmy, przyjrzyj się uważniej ofercie leasingu samochodowego. To rozwiązanie, które pozwoli Ci cieszyć się nowym, bezawaryjnym autem praktycznie bez przerwy. Z mocą korzyści dla Twojej firmy.


Dodał(a): Wtorek 06.06.2017