Zastrzyk zapomnienia kontra uzależnienia

Naukowcy opracowali, jak wymazać wspomnienia związane z narkotykami u osoby uzależnionej, aby pomóc jej zwalczyć nałóg. Pozostałe wspomnienia pozostają nienaruszone. Czyż nie brzmi to jak rewolucyjne odkrycie?

shutterstock_176166062.jpg

Walka z uzależnieniem od narkotyków nie jest łatwa, ale badacze z Instytutu Scripps znaleźli sposób, który może w niej pomóc. Naukowcy odkryli, jak wymazać wspomnienia związane z dragami z mózgów osób od nich uzależnionych. W ten sposób proces walki z nałogiem miałby przebiegać znacznie sprawniej. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym Molecular Psychiatry.

Eksperyment został przeprowadzony na myszach. Gryzoniom uzależnionym od metamfetaminy wstrzyknięto tzw. blebbistatin, który jest inhibitorem miozyny II o niskiej wadze masy cząsteczkowej i wpływa selektywnie na aktynę, która jest kluczowym białkiem w ludzkim organizmie, odpowiadającym m.in. za procesy pamięciowe. W ten sposób naukowcom udało się usunąć myszom wszelkie wspomnienia związane ze stosowaniem narkotyku. Zastrzyki zapobiegły również powrotom do uzależnienia, które na ogół zdarzają się w przeciągu pierwszych trzech miesięcy. Naukowcy zapewniają, że pozostałe wspomnienia pozostają nienaruszone.

"W połączeniu z tradycyjnymi formami rehabilitacji osób uzależnionych od narkotyków, teraz jesteśmy w stanie zablokować wczesne skutki uboczne związane z odstawieniem uzależnionych od metamfetaminy, nawet po jednym zabiegu" – powiedziała zarządzająca badaniami Courtney Miller.

Póki co, lek był stosowany jedynie na zwierzętach, dlatego nie może być jeszcze wprowadzony na rynek. Obecnie naukowcy ubiegają się o dotacje federalne i mają nadzieję, że rozpoczną badania kliniczne nad preparatem w ciągu pięciu najbliższych lat.

źródło: WashingtonPost.com


Dodał(a): Bartosz Joda Wtorek 01.09.2015