Jak wulkan niszczy

Jeszcze nigdy tak wielu nie ucierpiało tak bardzo przez takie małe byle co

wybuch

Wulkan Eyjafjallajökull, który w marcu i kwietniu 2010 r. wybuchał na Islandii, bezpośrednio nie spowodował większych strat. Jednak choć jego erupcja była stosunkowo niewielka (siłę wybuchu VEI, w skali 0—8, naukowcy ocenili raptem na 2), to powstała z niej ogromna chmura pyłów na wiele dni sparaliżowała ruch lotniczy w całej Europie. Aż strach pomyśleć, co by było, gdyby jakiś wulkan wybuchł z większą siłą...

OPAD POPIOŁU
Spadające na ziemię w wielkich ilościach pyły i popioły niszczą uprawy oraz maszyny, powodują zawalenia budynków, a także trują zwierzęta na pastwiskach
LAWINY ZIEMI
Powstałe po połączeniu erupcji i opadów deszczu masy ziemi zasypują rośliny, budynki oraz ludzi, zmieniają też rzeźbę terenu.
SPŁYW POPIOŁOWY
Tzw. lahar, czyli popiół zmieszany z wodą, tworzy błotną rzekę, która z olbrzymią prędkością (nawet 100 km/h) niszczy okolicę.
WYPŁYW LAWY
Stopione bardzo gorące skały (mogą mieć ponad 1300° C!) wypalają wszystko na swojej drodze oraz powodują pożary, które szerzą zniszczenie daleko poza zasięgiem samej lawy.
GAZY WULKANICZNE
Para wodna składa się m.in z dwutlenku siarki, powodującego kwaśne deszcze, oraz dwutlenku węgla, który jest cięższy od powietrza i na małej wysokości dusi ludzi oraz zwierzęta.
FRAGMENTY SKAŁ
Tzw. materiał piroklastyczny, czyli popiół i skały wyrzucane przez wulkan. Mniejsze kawałki tworzą kolumnę erupcyjną, wysoką nawet na 45 km. Większe (o średnicy od 65 mm do kilku metrów) zmieniają się w śmiercionośne bomby wulkaniczne.
CHMURY PYŁÓW
Drobny pył wulkaniczny, powstały z popiołu wyrzucanego z krateru, działa jak papier ścierny i niszczy silniki oraz awionikę samolotów.

DZIEŃ ZAGŁADY  

Chmura pyłu przeszkadzająca samolotom to mały pikuś w porównaniu z tym, co może się wkrótce zdarzyć

MARSILI
Podwodny wulkan drzemiący na dnie Morza Śródziemnego. Odkryto go dopiero 50 lat temu. Jego erupcja, coraz bardziej prawdopodobna, spowoduje falę tsunami, która zaleje południowe Włochy i zmieni klimat  w basenie śródziemnomorskim.
Szacowana siła wybuchu VEI: 6

YELLOWSTONE

Tzw. superwulkan na terenie słynnego amerykańskiego parku narodowego. Jeśli wybuchnie z taką samą siłą, jak 640 tys. lat temu, USA zostaną zniszczone, a na całej Ziemi zapanuje epoka lodowcowa. Ostatnio ukryty wulkan zaczął być aktywny...
Szacowana siła wybuchu VEI: 8

TOBA
Już raz ten wulkan z Sumatry niemal zniszczył ludzkość. Erupcja ok. 75 tys. lat temu spowodowała na Ziemi zimę wulkaniczną, której następstwem było wymarcie prawie wszystkich homo sapiens. Liczne trzęsienia ziemi na Sumatrze grożą powtórką.
Szacowana siła wybuchu VEI: 8

TAMBORA
Wciąż może się powtórzyć wybuch tego indonezyjskiego stratowulkanu, który w 1815 roku zabił ok. 100 tys. ludzi, a wielka chmura z jego popiołów spowodowała w Europie i Ameryce Płn. tzw. „rok bez lata”. Ostatnia jego erupcja miała miejsce w 1967 r.
Szacowana siła wybuchu VEI: 7

CO STRASZNEGO MOGĄ SPOWODOWAĆ WULKANY...

...załamanie transportu lotniczego, cofnięcie cywilizacji o 100 lat!
...światowy krach na giełdach, upadek walut, rozpad gospodarki!
...głód, choroby, powszechne zubożenie społeczeństw!


Dodał(a): ckm Piątek 23.09.2011