Twórca Hyperloop - Iron Man naszych czasów

Postać, na której wzorowany był Iron Man, istnieje. To Elon Musk, pomysłodawca najnowszego środka transportu – Hyperloop
hyperloop prędkość


Elon Musk
to założyciel PayPala (system płatności), SpaceX (technologie kosmiczne), Tesla Motors (samochody elektryczne) trzyma się kilku zasad tworząc swoje nowe produkty. I nie ma znaczenia czy są to rakiety mające dowozić nas na Marsa, czy superszybkie elektryczne wozy. Wszystko ma być ekologiczne, szybkie,  tanie w stworzeniu i eksploatacji, dostępne dla jak największej liczby ludzi. Przy projektowaniu Hyperloop – najnowszego rodzaju środka, a właściwie sposobu przemieszczania się, dochodzą jeszcze takie czynniki jak odporność na pogodę, na trzęsienia ziemi, samowystarczalność energetyczna i bezinwazyjność dla wszystkiego, co znajdzie się na drodze tej „kolejki”. Pierwsze z nich mają przewozić pasażerów już za 3 - 4 lata.

hyperloop prędkość

Tylko pozornie przypomina to najszybsze pociągi TGV. Tak naprawdę mają to być wagoniki zamknięte w tubach, w których obniżono ciśnienie. Wszystko po to, by ruch odbywał się szybciej i bardziej płynnie. Ale i bezpieczniej – zbliżenie warunków do próżni sprawi, że podczas awarii można uniknąć katastrofy. Odległość między poszczególnymi wagonikami oszacowano na 37 kilometrów – to pozwoli na odpowiednio szybką reakcję w razie awarii.

hyperloop prędkość

Aby pojazd utrzymywał się w powietrzu, zamontowane maja być elektromagnesy. Te rozpędzą wehikuł i utrzymają jego pozycję w bezpiecznej odległości od ścian rury, które będą niewielkie. Wszystko po to by podciśnieniem napędzać kapsuły, które będą również same pilnowały odpowiedniego przepływu powietrza – zassają je z przodu i wypuszczą bokami i tyłem. Przypominać to będzie strzykawkę, lecz taką, gdzie tłok nie styka się ze ściankami. Widziałeś w hipermarketach system przekazywania puszek z pieniędzmi z kas? Kasjer wkłada utarg do plastikowego pojemnika, a ten umieszcza w rurze, która zasysa przesyłkę. Tak w uproszczeniu działać będzie Hyperloop.

hyperloop prędkość

Pojedyncze kapsuły mają pomieścić 28 osób, które podróżować będą w pozycji półleżącej. Mają też powstać wagoniki mieszczące we wnętrzu trzy samochody osobowe wraz z pasażerami. Prędkość przejazdu Elon Musk szacuje na około 1200 km/h.

hyperloop prędkość

Kwestie oszczędności to to, co kręci Muska chyba najbardziej. Pomysł na Hyperloop powstał, gdy Elon poznał plany szybkiej kolei łączącej Los Angeles i San Francisco. Władze wyliczyły koszt na poziomie 60 miliardów dolarów, a pociąg miał poruszać się z prędkością 350 km/h. Kontra pomysłowego inżyniera: 6 miliardów, 1200 km/h i tanie bilety – 600 kilometrów za 60 złotych. Dodatkowo jego „pociągi” napędzane mają być energią słoneczną. Mało tego, panele będą produkować więcej prądu niż będzie to potrzebne. Nadwyżki mają być dystrybuowane do darmowych stacji ładowania samochodów Tesla Motors.

Wizjoner, innowator, filantrop – Tony Stark naszej rzeczywistości.

hyperloop prędkość


Dodał(a): fisci Środa 14.08.2013