Tele sztuka cyber wyboru

Telewizory kineskopowe umarły, a modele OLED są w powijakach. Co wybrać, kupując dzisiaj telewizor? Jeżeli mnogość dostępnych technologii cię dezorientuje, przeczytaj nasz poradnik
lcd czy plazma.jpg


TELEWIZORY LCD

PLUSY:
Duży wybór- technologia LCD to pieszczoszek producentów, dzięki czemu króluje obecnie na rynku – z tego właśnie powodu masz do wyboru mnóstwo modeli. Kino domowe zazwyczaj opiera się na takim telewizorze.

Ostrość obrazu - duży atut technologii LCD.

Energooszczędność- zwykle telewizor LCD będzie pobierał mniej prądu niż np. telewizor plazmowy.

Słońce - LCD dobrze radzą sobie w jasnych pomieszczeniach, docenisz to, gdy nie lubisz zaciemniać całego pokoju, aby obejrzeć popołudniowe wiadomości.

MINUSY:
Sztuczność - często możesz odnieść  wrażenie, że superprodukcja z Hollywood wygląda nizym polski teatr telewizji.

Smużenie - problem zminimalizujesz, kupując model z dobrym czasem reakcji (poniż ej 4 ms) i odświeżaniem (minimum 100 Hz).

„Szara” czerń - LCD mają problem z odtwarzaniem czerni i nasyceniem innych kolorów.

Sygnał - LCD świetnie odtworzy sygnał o wysokiej rozdzielczości. Jednak jeśli chodzi o słabszy analogowy sygnał, nie wybacza!

WYBIERZ, JEŚLI:
Zależy ci na niedrogim telewizorze, który chcesz oglądać w różnych warunkach oświetleniowych, najczęściej korzystając z dobrego sygnału, takiego jak Blu–ray czy programy w FullHD.

Sony KDL-40CX520:  40 cali w rozdzielczości 1920x1080, czyli Full HD, tuner cyfrowej telewizji DVB z kodowaniem MPEG-4, porty HMDI i USB. Cena: 4000zł.
lcd sony KDL-40CX520.jpeg

TELEWIZORY LED

PLUSY
Ostrość obrazu - chociaż producenci starają się ci wmówić, że masz do czynienia z nowym typem telewizorów, nie daj się zwieść – LED to stare znane LCD, w którym zmieniono jedynie rodzaj podświetlania matrycy.

Energooszczędność - pod tym względem technologia LED nie ma sobie równych – to najbardziej ekonomiczne i ekologiczne z telewizorów.

Wygląd - koniecznie chcesz zrobić wrażenie na gościach? Technologia LED pozwala na produkowanie bardzo cienkich efektownych telewizorów.

MINUSY
Znane problemy - smużenie, sztuczność obrazu oraz głębia czerni – choć  telewizory LED są pod tymi względami o niebo lepsze niż LCD, to naszym zdaniem wciąż wiele brakuje im do modeli plazmowych. Zwłaszcza tańszym modelom.

Podświetlenie - często jest nierównomierne, co powoduje tworzenie się tzw. duszków - jaśniejszych miejsc na brzegach ekranu.

Cena - chociaż telewizory LED są coraz tańsze, to i tak za tę  nowinkę wciąż trzeba naprawdę  słono zapłacić.

WYBIERZ, JEŚLI:
Istotne są dla ciebie wszystkie zalety telewizorów LCD, lecz zależy ci na głębszej czerni. Do tego jesteś zamożnym ekologiem estetą , dla którego niski pobór energii elektrycznej jest równie ważny, co piękno telewizora.

Sony KDL-46EX725: 46 cali w Full HD, technologia 3D, tuner DVB, 4 wejścia HDMI, 2 porty USB, regulowana wysokość, przeglądarka internetowa, redukcja szumów, dźwięk 3D Front Surround. Cena: 4399zł.
led Sony KDL-46EX725.jpg

TELEWIZORY PLAZMOWE

PLUSY
Brak smużenia - na rynku znajdziesz starszą odmianę plazm, tzw. PDP i udoskonalone NeoPDP. Obydwie zachwycają świetnym odwzorowaniem ruchu.

Kolory - pod tym względem na plazmę nie ma mocnych – kolory są naturalne i soczyste.

Kąt widzenia
- w przeciwieństwie do LCD i LED możesz oglądać obraz pod niemal każdym kątem.

Odporność - ekran jest dużo bardziej odporny mechanicznie. Tę jego cechę docenisz zwłaszcza wtedy, gdy posiadasz małe dzieci.

MINUSY
Mniejsza ostrość - tu plazma nie jest mistrzynią, choć jasno podkreślmy: nie jest to drastyczna różnica w porównaniu z LCD i LED.

Jasne pomieszczenia - aby komfortowo oglądać plazmę w słoneczny dzień, będziesz potrzebował porządnych rolet.

Stare wady
- wciąż  pokutują mity, że plazmy są ekstremalnie prądożerne, a ich matryce łatwo się wypalają – możesz z tym mieć problem, jeśli kupisz telewizor sprzed kilku lat. Współczesne modele nie są pod tymi względami drastycznie gorsze niż np. LCD.

WYBIERZ, JEŚLI:
Cenisz plastyczny naturalny obraz możliwie zbliżony do tego, jaki pamiętasz ze starych dobrych telewizorów CRT. Preferujesz dynamiczne filmy, które chcesz oglądać, także używając słabszego analogowego sygnał u.

Panasonic TX-P50VT30E: 50 cali, Full HD, aktywne 3D, 4 porty HMDI, 3 porty USB, czytnik kart pamięci, 2 pary okularów 3D w zestawie, obsługa DivX. Cena: 5290zł.
plazma Panasonic TX-P50VT30E.jpg

PROJEKTORY

PLUSY
Wielkość obrazu - projektory dają ci możliwość wyboru. Sam decydujesz, czy chcesz wyświetlić obraz o przekątnej 20, czy 120 cali. I to niemal na każdej powierzchni!

Jakość - nowoczesne projektory HDTV przyjemnie zaskoczą cię nie tylko wielkością obrazu, ale i jego jasnością.

Mobilność - zależnie od kaprysu ustawisz go w salonie lub w sypialni. Ba! W przeciwieństwie do „zwykłego” telewizora z łatwością weźmiesz go pod pachę i pojedziesz na działkę. Mało tego – najnowsze projektory schowasz w kieszeń spodni! Tzw. piko projektory mają zalety dużych urządzeń, ale mieszczą się w puszce wielkości paczki fajek.

MINUSY
Żywotność - niestety, średnio po 2-3 tysiącach godzin używania będziesz musiał wymienić kosztowną lampę w projektorze. Dla porównania porządny LCD, LED lub plazma bezproblemowo przetrwa przynajmniej 60 tysięcy godzin.

Jasne pomieszczenia - wyświetlanie obrazu w jasnych pomieszczeniach jest jeszcze bardziej problematyczne niż w plazmach.

Hałas - dźwięk pracy wentylatorów montowanych w projektorach będzie ci przeszkadzał w małych pokojach.

WYBIERZ, JEŚLI:
Rozmiar naprawdę ma dla ciebie znaczenie i chciał byś zorganizować karaoke party lub oglądanie transmisji meczu piłkarskiego podczas wieczornego grillowania w ogródku.

Acer H7531D: rozdzielczość Full HD, dwa wyjścia HDMI, głośniki 2x1W, funkcja Picture In Picture – wyświetlanie obrazu z dwóch źródeł, waga 3.2kg, kontrast 50,000:1,
projektor acer.jpg

Dodał(a): M.J. Wtorek 21.08.2012