Przepis na piwo sprzed 5000 lat

Archeolodzy odnaleźli w Chinach nieopodal rzeki Wei He białego kruka, Świętego Graala birofili – aparaturę do warzenia piwa sprzed 5000 lat. W środku były pozostałości złotego trunku, a po analizie sprzętu i resztek, odtworzono prastary trunek.
piwo-5000-otw.jpg

Dzięki pozostałościom leciwego piwa, archeolodzy z Uniwersytetu Stanforda, którzy przeczesywali brzegi rzeki Wei He w Mijiaya w pobliżu miasta Xi’an w środkowych Chinach byli w stanie odtworzyć proces tworzenia browaru sprzed 5000 lat. Do tej pory oceniano, że złoty trunek był tam tworzony maksymalnie między XIII a XI w.p.n.e. Co prawda wcześniej podejrzewano, że w okolicach rzeki Huang Ho piwo było obecne, ale nie było na to jednoznacznych dowodów.

Tym razem archeolodzy dokopali się do ziemianek z okresu kultury Yangshao położonych na głębokości niecałych czterech metrów. Znaleźli tam trzy rodzaje ceramicznych naczyń, które służyły do warzenia, filtrowania i przechowywania piwa. Pewność mają dzięki analizie chemicznej osadu z wnętrza pojemników. Gdy badacze wzięli pod lupę żółty osad, nie mieli wątpliwości – browar w Chinach lano już 5000 lat temu.

piwo5000.jpg

Odtworzyli pradawną recepturę, na którą składały się proso, jęczmień, łzawica ogrodowa oraz bulwy takich roślin jak pochrzyn chiński, lilia, Trichosanthes kirilowii. Wszystko to fermentowało razem.

Z odkryć archeologów wynika również, że jęczmień był obecny w Chinach tysiąc lat wcześniej, niż dotychczas sądzono. Coś mi się wydaje, że od dziś zaczniesz inaczej patrzeć na amerykańskich naukowców.

piwo-50001.jpg

ZOBACZ TAKŻE:

Ile może zdziałać lekkie odsłonięcie ciała...

Opublikowany przez Esquire Polska na 25 maja 2016


Dodał(a): Paweł Jaśkowski / fot.: pnas.org Środa 25.05.2016