Polska wiertarka poleciała w kosmos

Wrocławscy studenci zbudowali wiertarkę, która poleciała w kosmos. Ma ona umożliwić wydobywanie surowców spod powierzchni asteroid. Nad konstrukcją młodzi inżynierowie pracowali półtora roku.

Opublikowany przez DREAM Project na 14 grudnia 2016

W SKRÓCIE:

Grupa wrocławskich studentów w ramach projektu REXUS/BEXUS wysłała w kosmos wiertarkę, która pozwoliła poznać warunki prowadzenia odwiertów na asteroidach. Eksperyment odbył się 15 marca 2017 roku.

PEŁNA WERSJA:
Jesienią 2015 roku członkowie koła naukowego Tribo zakwalifikowali się do udziału w projekcie REXUS/BEXUS. Program zakładał wyposażenie rakiety kosmicznej lecącej na wysokość 90 kilometrów, a na jej pokładzie znalazły się aparatury badawcze przygotowane przez studenckie zespoły badawcze z całej Europy.

Wrocławscy studenci nazwali swój projekt DREAM. Słowo to po angielsku oznacza marzenie. Rozwinięcie kryptonimu to DRilling Experiment for Asteroid Mining, czyli Wiertniczy Eksperyment dla Górnictwa na Asteroidach.

PL: Jesteście ciekawi, co się u nas ostatnio dzieje? :) nie, nie umarliśmy - wręcz przeciwnie! Ciężko pracujemy, aby po...

Opublikowany przez DREAM Project na 23 listopada 2016


Za sprawą przygotowanej aparatury uczestnicy projektu sprawdzili zachowanie cząsteczek skały w czasie odwiertów. Obejmuje to poznanie prędkości z jaką będą się poruszać, pod jakim kątem i w którą stronę polecą.

Za cel młodzi naukowcy postawili sobie zbadanie warunków wiercenia w kosmicznej próżni i mikrograwitacji. Chcieli zmierzyć się z wyzwaniami kosmicznego górnictwa, które w niedalekiej przyszłości będzie bardzo opłacalne.

Według szacunków na asteroidach można znaleźć złoża zasobów naturalnych wartych nawet 50 miliardów dolarów.

Opublikowany przez DREAM Project na 12 marca 2017


15 marca 2017 roku wiertarka znalazła się na pokładzie rakiety REXUS. Po wystrzeleniu jej w powietrze, urządzenie zaprojektowane przez polskich studentów zaczęła wiercić w sztucznej asteroidzie.

W przestrzeni kosmicznej wiertarka była zaledwie przez dwie minuty, ale to wystarczyło, aby zebrać wszystkie potrzebne dane. Po całym eksperymencie urządzenie od razu spadło na ziemię. Udało się je odzyskać.

Gratulujemy polskim studentom zaangażowanym w projekt. My zostaniemy jednak przy naszych biurkach, zamiast bujać w obłokach i myśleć o lotach kosmicznych. No chyba że na którejś asteroidzie będzie zapewniony dostęp do Wi-Fi i naszej konsoli.



Dodał(a): Paweł Zieleń /fot.: https://www.facebook.com/pg/DREAM.Project.REXUS Czwartek 16.03.2017