Podaruj odrobinę luksusu w prezencie

Perfumy to jeden z najlepszych pomysłów na prezent dla kogoś bliskiego. Ich zapach niesie powiew luksusu, przypomina o obdarowującym i ma moc zmieniania zwykłego dnia w wyjątkowy. Latem orzeźwia. Zimą – otula jak miękki szalik.

ckm.jpg

Wybranie perfum, które spodobają się obdarowanej osobie i będą do niej pasowały, nie jest łatwe. Mimo że twórcy aplikacji internetowych co jakiś czas informują o pomysłach na przesyłanie zapachów, tego zakupu nie zrobimy w sieci. Po pachnący prezent musimy wybrać się do sklepu stacjonarnego.

W drogerii czy perfumerii zastaniemy półki z dziesiątkami flakoników. Po który sięgnąć? Zanim podejmiemy decyzję, warto poznać kilka tajników produkcji perfum oraz ich doboru.

Aromatyczne trendy

Zapachy, tak jak ubrania czy gadżety, podlegają zmieniającym się co jakiś czas modom. Każdy sezon ma swoje charakterystyczne aromaty. Zgodnie z najnowszymi trendami najbliższa zima upłynie paniom wśród czekolady, cedru i passiflory. Czekolada pobudzi mózg do wydzielania większej ilości serotoniny, zwanej hormonem szczęścia, dzięki czemu szybko poprawi nastrój. Zapach drzewa cedrowego uspokoi i zredukuje stres, a równocześnie uaktywni układ nerwowy i zwiększy sprawność umysłową. Passiflora – roślina tropikalna pochodząca z Ameryki Południowej – ułatwi relaks i rozluźni.

Panowie w najbliższym sezonie powinni sięgać po perfumy z nutami czarnej kawy, kardamonu i wanilii. Wanilia od setek lat jest uznawana za afrodyzjak. Jej strączki zawierają naturalne substancje, które pobudzą i poprawią nastrój, co przyda się szczególnie zimą. Owoce kardamonu i czarna kawa ożywią zmysły, przytępione nieco niską temperaturą. Modne kompozycje zapachowe można znaleźć między innymi w najnowszej kolekcji Playboy Fragrances. Paniom dedykowane są perfumy Queen of the Game, panom – King of the Game.

Zapach jak z nut

Twórcy perfum tworzą swoje kompozycje z dziesiątków zapachów zwierzęcych i roślinnych oraz z ich syntetycznych odpowiedników. W wyniku ich przemieszania powstają warstwy zapachowe nazywane nutami. Gdy otwieramy flakonik, jako pierwszą czujemy nutę głowy (zwaną również nutą wysoką), na którą składają się najintensywniejsze, choć równocześnie najbardziej ulotne aromaty. Wyczuwamy je na skórze tylko przez kilkanaście minut, ale to one często przesądzają o decyzji zakupu. Zazwyczaj dominuje w nich woń owoców, która ma dodawać zapachowi świeżości.

Nutę głowy po krótkiej chwili wypiera nuta serca (określana również jako nuta średnia). Jej najistotniejszymi składnikami są aromaty korzenne i kwiatowe, których woń utrzymuje się na skórze do dwóch godzin.

Najbogatsza i najbardziej złożona jest nuta bazowa (nuta głębi). Chociaż nie jest tak intensywna jak poprzednie, ma kluczowe znaczenie dla charakteru kompozycji – od niej twórcy perfum rozpoczynają kreowanie nowego zapachu. Baza odpowiada za trwałość perfum, ulatnia się bardzo wolno i jest wyczuwalna na skórze nawet po kilkunastu godzinach. Nutę głębi tworzą aromaty pochodzenia zwierzęcego: cybet, piżmo i ambra, oraz roślinnego: żywica, wanilia, przyprawy korzenne.

Kupując perfumy, nie sugerujmy się nutą głowy, czyli pierwszym wrażeniem. Zanim zdecydujemy się na jakiś zapach, spędźmy z nim dzień i poznajmy wszystkie jego zalety.

Perfumy idealnie dobrane

Przed odwiedzeniem drogerii zastanówmy się, jakie zapachy lubi osoba, która będzie używać perfum. Może to być woń lasu, świeżo skoszonej trawy, dymu z ogniska, owoców czy kwiatów. Następnie z kilku ulubionych aromatów wybierzmy jeden dominujący i szukajmy go w różnych kompozycjach zapachowych.

Szanse na znalezienie wśród dziesiątków flakonów tego właściwego wzrosną, jeśli dopasujemy go nie tylko do upodobań obdarowanej osoby, lecz także do jej charakteru i stylu życia. Jeśli postrzegamy ją jako aktywną, na pewno chętnie sięgnie po zapach świeży i orzeźwiający, na przykład z nutą cytrusową. Dla przebojowej duszy towarzystwa idealny będzie intensywny aromat drzew i dymu. Świeże, kwiatowe nuty podobają się ekstrawertykom, podczas gdy introwertycy gustują raczej w nutach orientalnych: wanilii, cynamonie, kardamonie. Lekkie, owocowe i kwiatowe aromaty pasują do tych, którzy przyznają się do posiadania duszy romantyka. Ciężkimi zapachami z aromatem żywicy otaczają się natomiast pragmatycy.

Kolory i zapachy

Mogłoby się wydawać, że kolor perfum nie ma żadnego związku z jego zapachem, ale to nieprawda. Barwa zielona to najczęściej aromaty traw i liści, które dodają energii i ożywiają. Kolor czerwony i pomarańczowy to poprawiające nastrój zapachy wanilii, cynamonu i goździków. Fiolet i róż odzwierciedlają lekkie i odświeżające zapachy kwiatowe. Perfumy o barwie żółtej, różowej i pomarańczowej to z kolei aromaty cytrusowe, które pobudzają i dodają wigoru. Wystarczy więc obejrzeć flakony i wybrać te, które pasują do wybranej przez nas kategorii zapachowej. Dzięki temu do przetestowania będziemy mieli o wiele mniej zapachów. Na „aromatyczny shopping” najlepiej wybrać się rano, ponieważ wtedy nasz węch jest najbardziej wyostrzony.

Podobnie jak ubrania, perfumy można dobierać do pory roku. Ciężkie zapachy z owocową lub korzenną nutą będą idealne na jesień i zimę, kwiatowe dodadzą energii wiosną, a owocowe lub cytrusowe doskonale orzeźwią latem. Znając zwyczaje osoby, którą chcemy obdarować zapachem, możemy przewidzieć, w jakiej porze dnia będzie najczęściej sięgać po flakonik z perfumami. Ciężkie i intensywne aromaty pasują na wieczór; lekkich i orzeźwiających można z powodzeniem używać o każdej porze dnia.

Perfumy dobrane do osobowości, stylu życia a przede wszystkim do upodobań zapachowych kogoś bliskiego – to jeden z najlepszych prezentów. Obdarowana osoba będzie się nimi chętnie otaczała, a ich aromat zostanie z nią na długo. 

Advertisement

Dodał(a): materiał partnera Piątek 16.12.2016