Piwny elementarz

Czasami dręczy nas i prześladuje koszmar, w którym ktos zamienia redakcyjne piwo na zieloną herbatę i zamiast „CKM” wychodzi nam „Dzwonek Podlaski”. To naprawdę coś strasznego. Brrr!

Piwny elementarz


Wyobrażasz sobie, że oglądasz z kumplami olimpijskie finały lub „Indy 4”, popijając mleko, kawę zbożową albo białą herbatę? Owszem, słyszeliśmy, że na świecie są gdzieś faceci, którzy to robią, ale prawdę mówiąc, wydaje się to niemożliwe niczym fakt, że pod Białymstokiem powstają chińskie bazy atomowe. Tak samo niepojęte jest, żebyśmy – przygotowując kolejne numery CKM – inspirowali się czymś innym niż browar. Nadeszła więc pora, by oddać należną cześć piwu – władcy męskich lodówek.

PILSNER
Jak można podzielić historię ludzkości? Na mroczne czasy przed rokiem 1842 i erę jasności po tej dacie. Bowiem 169 lat temu Josef Groll, Bawarczyk związany z czeskim miastem Pilzno, wywrócił do góry nogami metody warzenia złotego trunku. Stworzył on pierwsze piwo dolnej fermentacji – lagera o mocnym gorzkawym smaku z ziołowym aromatem. Nic, co ludzkość znała do tej pory, tak dobrze nie gasiło pragnienia! Sława napoju ze śnieżnobiałą pianką, nazwanego Pilsnerem Urquellem (Pilzneńskim praźródłem), szybko przekroczyła granice i oceany.

NA 10 PIW SPRZEDAWANYCH W POLSCE 9 TO PRZEDSTAWICIELE TEGO GATUNKU

O CO CHODZI?
Marek Suliga, Wielki Mistrz Bractwa Piwnego, zdradza ci kilka niuansów
Piwo to napój powstający głównie na bazie słodu, czyli ześrutowanego, kiełkującego ziarna (np. jęczmienia i pszenicy). Owsa, ryżu i kukurydzy nie poddaje się ześrutowaniu. Słód zmieszany z podgrzaną wodą tworzy tzw. brzeczkę piwną. Słynny chmiel jest w piwie zaledwie przyprawą i naturalnym konserwantem. Do produkcji 10 litrów piwa potrzeba zaledwie 20 gramów chmielu. W większości piw ważnym elementem są dodawane kultury drożdży.
FERMENTACJA DOLNA zachodzi w zbiornikach schłodzonych do temperatury 5–12°C, a drożdże opadają na dno.
FERMENTACJA GÓRNA odbywa się w temperaturze 15–25°C, a drożdże zbierają się na powierzchni piwa.
Przy FERMENTACJI SPONTANICZNEJ nie dodaje się drożdży. W tym przypadku wystarczają dzikie szczepy pochodzące ze zboża i powietrza.

Prawdziwe państwo musi posiadać własne linie lotnicze i piwo. Dobrze jeśli ma też drużynę piłkarską i broń atomową, ale najważniejsze jest piwo!
FRANK ZAPPA



JASNE MOCNE

Oto napój nawet dwukrotnie potężniejszy od jasnych pełnych o mocy 4,5–5,5 proc. Jak powstaje takie piwo? Nie wierz w bajeczkę, że do full lighta producenci dolewają spirytusu. Moc reguluje się wyłącznie poprzez zmiany ilości ekstraktu słodowego, stopień jego odfermentowania oraz rozcieńczenia. Mitem jest też dodawanie do piwa setek sztucznych dodatków w celu zamaskowania smaku alkoholu. Browarnicy wpływają na charakter napoju znów przy użyciu ekstraktu.

10 MLD ZŁ ROCZNIE WYDAJĄ POLACY NA PIWO

MĘSKIE ZAKĄSKI - WGRYŹ SIĘ!
Suszona wołowina – zdrowy, twardzielski trend z Ameryki Północnej
Orzeszki ziemne – tutaj najostrzejsze we wszechświecie, z papryką habanero
Krążki cebulowe ze smażonymi małżami – nieśmiertelna klasyka plus odrobina luksusu
Papryczki nadziewane kozim serem – słodkie lub ostre
Suszone i wędzone kalmary oraz ryby – na Wschodzie nie ma bez nich piwkowania. Śmierdzą i są bardzo smaczne

Mógłbym pozabijać wszystkich ludzi za kroplę piwa.
HOMER SIMPSON



LAGER
Warzony w bardzo podobny sposób jak pilsner. Różnicą jest kilka niuansów produkcyjnych – do tworzenia lagerów używa się zazwyczaj mniej ekstraktu chmielowego, a dodaje cukru, kukurydzy, pszenicy oraz sztucznych środków konserwujących, czyli składników nieznanych pilsnerom. Z tych powodów lagery mają zdecydowanie łagodniejszy smak, przy rzetelnej mocy zbliżonej do pilsnerów. Uwaga: wszystkie piwa górnej fermentacji określa się mianem piw typu ale, natomiast każdy trunek fermentacji dolnej to lager. Zatem każdy pilsner także jest lagerem, ale nie każdy lager to pils.

276 SEKUND POTRZEBA, ABY ZNIKNĘŁA PIANA Z PIWA PSZENICZNEGO


NIE MA GŁUPICH PYTAŃ - Czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o piwie, ale na trzeźwo bałeś się zapytać
Skąd w piwie bierze się piana i jaka piana jest dobra? To efekt działania dwutlenku węgla i cukrów pochodzących ze słodu. Znawcy twierdzą, że dobra piana powinna utrzymywać się przez kilka minut i musi utrzymać monetę położoną na jej powierzchni. Im mniejsze bąbelki piany, tym lepsza.
W jakiej temperaturze podaje się piwo? Im piwo słabsze i lżejsze, tym chłodniejsze powinno być w momencie podania. Jasne powinno mieć temperaturę ok. 8°C, ale już portery lubią 12°C.
Czy piwo jest zdrowe? Przypominając, że alkohol szkodzi, pamiętajmy, że piwo jest bogate w witaminy (m.in. A, D, E, B6 i B2), potas, magnez i fosfor. Naukowcy twierdzą, że może mieć także działanie antyrakowe, chronić przez osteoporozą i demencją, pomagać przy kamicy nerkowej. Ciemne piwa działają na serce jak czerwone wino.
Czy piwo tuczy? Np. 0,33 l pilsnera to średnio 145 kcal, czyli mniej więcej tyle, co słodkie napoje gazowane. Choć bezproblemowo znajdziesz jasne piwa o trzykrotnie mniejszej liczbie kalorii. Dla porównania kieliszek wódki (0,04 l) ma 112 kcal. „Brzuch piwny” to efekt niekontrolowanego jedzenia kalorycznych przekąsek podczas picia.

Jest więcej starych ochlejusów niż starych doktorów
WILLIE NELSON



Dodał(a): Michał Jośko Poniedziałek 18.07.2011