Piwny dekalog

Oto 10 przykazań piwnych ekspertów, które gwarantują niebo. W gębie
10 przykazań piwnych
1.
Nie będziesz się ociągał z dostawą browaru do lokalu - Piwo to produkt naturalny, szybko psujący się, dlatego od momentu uwarzenia powinien jak najszybciej trafiać do lokalu. W pierwszej kolejności właściciel powinien sprzedawać piwo, którego koniec jest bliski (tzn. koniec daty przydatności).

piwo_icon1.jpg2. Nie będziesz telepał beczek nadaremno - Beczkom z piwem w czasie transportu należy się szacunek! Musisz zapewnić im stabilność, bo uderzenia mogą powodować zniszczenia pojemników i ich rozszczelnienia; a tlen dostający się do pojemnika z piwem jest dla niego zabójczy – niszczy piwo i powoduje jego psucie się.

3. Pamiętaj, abyś beczki przed zbyt wysokimi i zbyt niskimi temperaturami chronił - Na smak i jakość piwa negatywnie wpływa temperatura zarówno zbyt niska (ujemna) i zbyt wysoka (powyżej 25 stopni Celsjusza).

4. Czcij datę ważności - Po 3 dniach od otwarcia beczki piwo powinno być z niej wylane; zamknięte beczki można przechowywać średnio 3 miesiące.

5. Nie zabijaj… smrodem lokalu - Lokal ma być czysty, bar umyty, podobnie jak instalacja do nalewania piwo_icon3.jpgpiwa, szkło powinno błyszczeć świeżością, a barman – witać klienta w czystym stroju!

6. Nie zaniedbuj instalacji do podawania piwa - Właściciel lokalu powinien czyścić ją co 14 lub 28 dni, w zależności od rodzaju piwa. Obsługa lokalu po skończonej pracy, powinna opróżnić instalację z pozostałego w przewodach piwa, poprzez wypchnięcie go przy użyciu wody.

7. Nie podawaj piwa w złej temperaturze – Barman powinien serwować browar w odpowiedniej temperaturze. Różni się ona w zależności od piwa, ale z reguły wynosi między 4-6 stopni Celsjusza.

8. Nie używaj ścierek do wycierania szklanek - Barman powinien dokładnie czyścić szkło – tylko pod bieżącą wodą – nigdy nie używając ściereczki do wytarcia szklanki. Stawianie szklanek do wyschnięcia na szmatce również jest zakazane - to siedlisko bakterii! Przed zaserwowaniem piwa należy schłodzić szklankę wodą np. przy użyciu „zraszacza”.

9. Nie zapominaj o serwowaniu piwa zgodnie z rytuałem - Np. lager (popularne piwo jasne pełne) nalewany po ściankach czystej szklanki dobranej do typu tego piwa, piana powinna być „na 2 palce”, czyli ok. 3 cm, a całość – podana na podkładce, tzw. waflu, z logo marki piwa zwróconym do nas – konsumentów.

10. Ani o tym, że barman ma być „mistrzem ceremonii” – To on dba o świeżość podawanego piwa, ma wiedzę na jego temat, wie jak prawidłowo zaserwować ulubiony trunek klienta, pilnuje czystości sprzętu.
piwo_icon2.jpg

Dodał(a): Kompania Piwowarska / Jagoda Środa 14.11.2012