Odkryto bakterie żywiące się... nikotyną

To może być przełomowe odkrycie dla wszystkich ludzi, którzy bezskutecznie próbują rzucić palenie. Naukowcy dowiedli, że pewien szczep bakterii żywi się nikotyną!

shutterstock_176089412.jpg

Badania opublikowane w czasopiśmie Journal of the American Chemical Society dowodzą, że odkryto szczep bakterii, który żywi się nikotyną. Naukowcy są zgodni, że może być to przełomowy krok w walce z paleniem papierosów.

"Przez prawie 50 lat pojawiały się doniesienia o bakteriach, które rzeczywiście mogą używać nikotyny, by dalej się rozwijać. Bakterie te wykorzystują nikotynę jako jedyne źródło węgla i azotu" - podsumowała Kim Janda, chemik i immunolog z The Scripps Research Institute.  

Kluczowy w badaniach okazał się fakt, że bakterie Pseudomonas putida produkują enzym NicA2, który w ciągu 30 minut jest w stanie oczyścić organizm z nikotyny dostarczonej do krwi poprzez palenie. Naukowcy chcą wykorzystać tę wiedzę w tzw. terapii enzymatycznej, która polega na namierzeniu i zniszczeniu nikotyny, zanim dotrze ona do mózgu palacza, a konkretnie do ośrodka "nagrody". W ten sposób palacza pozbawia się tego, co w papierosach dawało mu największą przyjemność i zarazem prowadziło do silnego uzależnienia.

Zobacz też: E-papierosy - szkodzą, czy pomagają?


Dodał(a): Bartosz Joda Poniedziałek 31.08.2015