Nowy sposób na leczenie narkomanii

Okazuje się, że medykament, który Food and Drug Administration (FDA) zatwierdziła w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, może także... leczyć ludzi z alkoholizmu i uzależnienia od kokainy. Naukowcy odkryli, że jest to możliwe dzięki usunięciu nieświadomych wspomnień, które często powodują nawroty uzależnienia

shutterstock_55794676.jpg


Jakiś czas temu pisaliśmy wam o przełomowych wnioskach profesorów z Instytutu Scripps, którzy odkryli, iż podając uzależnionym myszom tzw. blebbistatin, wymazywali ich wspomnienia, w skutek czego przestawały być one uzależnione (więcej o tym badaniu przeczytasz: TUTAJ). Tymczasem kolejni naukowcy odkryli podobny mechanizm działania, wykorzystując do badań inną substancję leczniczą. Wygląda na to, że świat jest o krok od usprawnienia terapii uzależnień!

Zespół badawczy z University of Texas w Austin kierowany przez profesora neurologii Hitoshi Morikawę przeprowadził eksperyment na szczurach. Najpierw naukowcy wyszkolili gryzonie, by kojarzyły konkretny pokój z zażywaniem alkoholu i kokainy. Następnie uzależnionym zwierzętom podawano lek na nadciśnienie - isradypinę, w skutek czego ostatecznie przestały one w końcu kojarzyć pokój z narkotykami.

"Isradypina wymazała wspomnienia, które doprowadziły szczury do kojarzenia pewnego pokoju z kokainą i alkoholem" - powiedział Morikawa.

Leki na nadciśnienie blokują pewien typ kanału jonowego. Podczas badania okazało się, że użycie isradypiny do blokowania kanałów jonowych w komórkach mózgu osłabiło lub nawet wymazało wspomnienia, takie jak miejsce związane z alkoholem i kokainą. Jeśli leczenie potwierdzi się także w przypadku ludzi, to może być przełom!

"Wiele osób uzależnionych chce rzucić, ale ich mózgi są już uwarunkowane. Ten lek może pomóc uzależnionemu mózgowi przestać być uzależnionym" - podsumował Morikawa.

źródło: pgdf.org


Dodał(a): Bartosz Joda Poniedziałek 12.10.2015