Kawa - pijesz ją źle!

Najprawdopodobniej do tej pory piłeś kawę nie tak jak trzeba. Na szczęście są takie kanały jak AsapSCIENCE, tworzony przez domorosłych naukowców Mitchella Moffita, Gregorego Browna, gdzie dowiesz się, jak robić to poprawnie i efektywnie.
kawa-zle.jpg

Każdy z nas ma naturalny zegar biologiczny, zwany rytmem dobowym organizmu. Reguluje on wiele procesów w naszym ciele, w tym senność. Decyduje również o wydzielaniu kortyzolu – hormonu stresu. Jednak ten związek odpowiada również za Twoją czujność, a jego intensywne wytwarzanie przypada na godziny 8:00 – 9:00. To także Twój naturalny budzik, który powinien zadziałać o tej porze.

Możesz kombinować w ten sposób, że pijąc poranną kawę, spotęgujesz działanie kofeiny. Ale naukowcy udowodnili, że dzieje się wręcz odwrotnie. Do tego powtarzając ten proceder, uodparniasz się na nią i w przyszłości będziesz potrzebować większej jej dawki, by była skuteczna.


Zatem czy zrezygnować z kawy? Nie! Ma pozytywny wpływ na nasz organizm, więc nie musisz odstawiać tej pachnącej używki. Po prostu pij ją poza godzinami zwiększonego wyrzutu kortyzolu, czyli poza godzinami 8:00 – 9:00, 12:00 – 13:00, 17:30 – 18:30.

Twój rytm i wyrzuty kortyzolu regulowane są głównie przez światło słoneczne, więc Twoje godziny snu i pobudek nie mają większego znaczenia. Wstrzymaj się również z piciem porannej kawy przynajmniej o godzinę od przebudzenia. Naukowcy zbadali, że wtedy poziom kortyzolu rośnie samoczynnie o ok. 50%, więc powinieneś mu dać działać naturalnie.

Nie trać więc rano czasu na parzenie kawy. Strać go po przyjeździe do pracy. Przy okazji poflirtujesz przy ekspresie z koleżankami z firmy.







Dodał(a): Paweł Janusz Piątek 29.05.2015