Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego?

Odruch kasłania jest całkiem naturalny i pomaga naszemu organizmowi w oczyszczeniu dróg oddechowych.

617 ckm.jpg

Kaszel suchy i kaszel mokry w dużym natężeniu stanowią charakterystyczne objawy infekcji, jednak zwłaszcza ten pierwszy może stanowić zwiastun wielu innych dolegliwości, w tym groźnych chorób. Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego?

Kaszel suchy i kaszel mokry – objawy

Podstawowym kryterium pozwalającym odróżnić kaszel suchy od kaszlu mokrego jest obecność wydzieliny. Zgodnie ze swoją alternatywną nazwą pierwszy rodzaj kaszlu zwany też nieproduktywnym jest jej pozbawiony, z kolei mokry kaszel produktywny bierze się z odruchu usuwania zalegającego w drogach oddechowych nadmiaru wydzieliny.

Jednak istnieje znacznie więcej różnic pomiędzy kaszlem nieproduktywnym a produktywnym. W subiektywnym odczuciu pacjenta kaszel mokry jest zazwyczaj mniej dokuczliwy. Stanowi reakcję na zalegającą w płucach, krtani, oskrzelach i gardle plwocinę i pomaga w jej usunięciu. Odruch odkasływania jest w tym przypadku świadomy i podwyższa nasz komfort. Różnicę da się usłyszeć również w brzmieniu – ten rodzaj kaszlu ma bardziej „bulgoczący” głębszy dźwięk.

Kaszel suchy, pozbawiony wydzieliny jest natomiast często bezwiedną reakcją na podrażnienie gardła lub innej części układu oddechowego, co pacjent odczuwa jako swędzenie lub drapanie. Zwykle ten rodzaj kaszlu jest bardziej uporczywy, ponieważ ma ciągły charakter i towarzyszy mu uczucie suchości w gardle. Ponadto z równie mocnym natężeniem występuje w nocy, co może powodować problemy ze spokojnym snem. Jego dźwięk jest bardziej głuchy za racji braku wydzieliny. Dodatkowe różnice pomiędzy kaszlem produktywnym, a nieproduktywnym pomagają postawić prawidłową diagnozę zwłaszcza w przypadku małych dzieci.

Kiedy występują poszczególne rodzaju kaszlu?

Najczęściej kaszel suchy i mokry są objawami infekcji, niezależnie od tego, czy ma ona podłoże wirusowe czy bakteryjne. W początkowej fazie stanu zapalnego nie pojawia się jeszcze wydzielina, a kasłanie ma charakter krótki i duszący. Objaw nasila się w nocy w wielu przypadkach utrudnia pacjentowi oddychanie. Warto mieć na uwadze, że kaszel suchy nie wiąże się jedynie z infekcją, ale niekiedy stanowi zwiastun poważniejszych dolegliwości, w tym gruźlicą, nowotworem płuc oraz chorobami układu krążenia.

Kaszel produktywny zastępuje jego suchą odmianę w środkowej fazie trwania infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Na tym etapie pojawia się oczywiście wydzielina, jako reakcja na stan zapalny i podrażnienie gardła. Ten rodzaj kaszlu jest mniej gwałtowny i jednocześnie mniej dokuczliwy.

W jaki sposób leczyć kaszel suchy, a w jaki mokry?

Prawidłowe zdiagnozowanie rodzaju kaszlu jest kluczowe w kwestii metody jego leczenia i łagodzenia objawów. Aby zapobiegać kaszlowi suchemu warto redukować odruch odkasływania. Zaleca się w tym celu nawilżanie powietrza w otoczeniu, jak również samego gardła poprzez ciepłe napoje, takie jak herbata z miodem. Sprawdzonym sposobem jest również podawanie specjalnych syropów.

W przypadku kaszlu mokrego należy działać odwrotnie – tzn. podawać choremu preparaty wzmagające odruch wykrztuśny. Wśród domowych sposobów wyróżniamy z kolei syrop z cebuli, a także spożywanie dużej ilości płynów. W obu rodzajach kaszlu pomaga podawanie pacjentowi substancji działających przeciwzapalnie i rozkurczowo na płuca.


Dodał(a): Wj Poniedziałek 04.09.2017