Dlaczego funt jest droższy od dolara?

Ekonomiczna, polityczna i wojskowa przewaga USA nad Wielką Brytanią jest niepodważalna. Dlaczego więc funt brytyjski jest droższy od dolara? W 2015 roku 1 dolar amerykański stanowił zaledwie 67% wartości nominalnej 1 funta brytyjskiego. Sytuacja zmieniła się dziś nieznacznie: dolar jest warty około 83% ceny funta.

wall-street-1.png

Wartość nominalna waluty danego kraju niewiele ma wspólnego z siłą jego gospodarki. Relacja funta do dolara nie jest tutaj odosobnionym przypadkiem. Za dinara kuwejckiego Amerykanie muszą zapłacić prawie 3,30 $. Inny przykład: Japonia jest trzecią co do wielkości gospodarką na świecie według wskaźnika PKB, a Wielka Brytania piątą. A jednak potrzeba blisko 115 jenów japońskich, aby kupić zaledwie 1 funta.

Siła niezależna od wartości nominalnej

Wartość nominalna waluty nie jest odzwierciedleniem jej siły, ani potęgi kraju z którego pochodzi. Większe znaczenie ma to, na ile stabilna jest dana waluta tzn. czy jej wartość w stosunku do innych walut zmienia się w czasie? Dzisiaj analitycy walutowi zwracają uwagę na historycznie niskie kursy funta w stosunku do dolara. Tendencja ta ma związek z Brexitem i obawami rynków dotyczących warunków prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii po wyjściu z Unii. Beneficjentem tych obaw jest dolar.

Brexit vs kryzys finansowy 2007-2008

Wielka Brytania była członkiem Unii Europejskiej od 1973 roku. W referendum, które odbyło się 23 czerwca 2016 roku, Brytyjczycy opowiedzieli się za wystąpieniem ze struktur unijnych. Wyniki referendum wstrząsnęły światowym rynkiem finansowym. W ciągu 24 godzin wartość nominalna funta spadła o około 8%. Inwestorzy zaczęli masowo pozbywać się funta brytyjskiego. To jeszcze bardziej umocniło dolara. Tymczasem w ostatniej dekadzie dolar amerykański nie zanotował żadnych większych wahań kursowych. W czasie kryzysu finansowego z 2008 roku, który zapoczątkowany był zapaścią na rynku pożyczek hipotecznych w USA, dolar amerykański zanotował tylko nieznaczny spadek. A co więcej, po kryzysie, czyli z początkiem 2009 roku, wartość nominalna dolara była wyższa niż w okresie sprzed kryzysu. 

Kampania edukacyjna o rynku walutowym

„Podjęliśmy wysiłek, aby wyjaśnić podstawy największego rynku finansowego na świecie, ponieważ ten rynek ma wpływ na portfel każdego z nas” - mówi Andrzej Sałuda, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w kantoronline.pl. „Dla wielu osób rynek walutowy jest tajemnicą, chcemy przełamać ten schemat. Ekonomiczny sposób myślenia nie jest zarezerwowany dla garstki ekonomistów. Nasze publikacje to rzetelna wiedza zamknięta w pigułce, której sens zrozumie każdy, bez wyjątku”.

Czym zajmuje się serwis kantoronline.pl?

kantoronline.pl to narzędzie oferujące niskie kursy walut oraz sprawny transfer środków między rachunkami krajowymi i zagranicznymi.  Od 6 lat obecności na polskim rynku walutowym celem serwisu jest wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, które podnoszą jakość życia użytkowników. Z serwisu najczęściej korzystają przedsiębiorcy: importerzy i eksporterzy oraz frankowicze, ponieważ dzięki wymianie walut online otrzymują spready niższe nawet o 10%, niż w bankach i kantorach stacjonarnych.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem o metaforach używanych przez analityków rynku walutowego.


Dodał(a): materiał partnera Piątek 24.03.2017