Czarnobyl - Strefa Izolacji

Cała prawda o zonie wokół Czarnobyla – od człowieka, który wie o niej wszystko. Przemierzałeś czarnobylską zonę w grach z serii „S.T.A.L.K.E.R.”, walczyłeś na ulicach Prypeci, grając w „Call of Duty 4”. Nadszedł czas na prawdziwą wyprawę do radioaktywnej strefy na Ukrainie!
2_czernobylSG.jpg
Opowie ci o niej Arkadiusz Podniesiński, filmowiec i fotograf oraz eksplorator strefy. Człowiek, który zna okolice Czarnobyla lepiej niż ktokolwiek w Polsce. Wielokrotnie samodzielnie przemierzył strefę, kręcąc ujęcia do filmu dokumentalnego „Alone in the Zone”. Jego słowa na temat Czarnobyla możesz traktować jak święte. Oto przepis na wyprawę twojego życia!

Po co tam jechać
Turyści są coraz bardziej wymagający. Nudzą ich plaże i zabytki. Szukają czegoś nowego i bardziej ekscytującego. Czegoś, co wiąże się z niezapomnianymi przeżyciami i dawką adrenaliny. Gdy do tego dochodzi historia z tragedią setek tysięcy ludzi w tle albo obrazy, które znasz na pamięć z gier wideo, nie ma się co dziwić, że z roku na rok coraz więcej osób zastanawia się nad wizytą w czarnobylskiej strefie wykluczenia. Nie musisz iść do kina ani włączać gry wideo, aby zobaczyć, jak wygląda Prypeć, wyludnione miasto w środku Europy. Wystarczy tam pojechać

Kiedy tam jechać

Jak najszybciej. Z każdym rokiem strefa zanika. Umierają ostatni jej mieszkańcy. Znikają wywożone na złom wraki pojazdów. Wszechobecna i wszechwładna przyroda niszczy opuszczone budynki i znajdujące się wewnątrz przedmioty. Czego kiedyś nie ukradli złodzieje, dziś ukradkiem zabierają turyści.


Jak się tam dostać
Wjazd do strefy wymaga uzyskania specjalnego pozwolenia wydawanego przez Ministerstwo Ekologii. Jest to skomplikowany i czasochłonny proces – całą ukraińską biurokrację możesz obejść, korzystając z pośredników organizujących wycieczki do Czarnobyla. Bez przepustki nie zostaniesz wpuszczony do strefy, a nielegalny pobyt to duże ryzyko. Wpadka grozi aresztem, grzywną, a także wydaleniem ze strefy.

Duża grupa czy mała
Jeśli chcesz zobaczyć wyłącznie Prypeć i elektrownię, a masz ograniczony budżet – pojedź z dużą grupą. Spędzisz tylko jeden dzień w strefie, w dodatku bez możliwości swobodnego poruszania się, ale nie wydasz fortuny (ok. 1000 zł/osobę). Jeżeli zaś chcesz poznać wszystkie najważniejsze miejsca, potrzeba przynajmniej trzech dni i trzech tysięcy złotych. Jeśli możesz sobie pozwolić na taki wydatek – zdecydowanie lepsza będzie kilkuosobowa wyprawa, podczas której przenocujesz w Czarnobylu, odwiedzisz samosiołów (starych mieszkańców strefy, którzy pomimo zakazu wrócili do swoich domów) oraz zobaczysz miejsca niedostępne zwykłym turystom. Pamiętaj, że najwięcej zależy od znajomości i doświadczenia konkretnego organizatora, który potrafi uzyskać pozwolenia do wielu trudno dostępnych miejsc.

Poruszanie się w strefie
Ze względu na trwające prace nad konstrukcją nowego sarkofagu nad zniszczonym blokiem 4 elektrowni główne drogi dojazdowe do strefy utrzymywane są w dobrym stanie. Problem pojawia się, gdy chcesz odwiedzić miejsca leżące poza uczęszczanymi szlakami, zwłaszcza zimą albo w czasie opadów. Można do nich dotrzeć wyłącznie samochodem terenowym wyposażonym w wyciągarkę. Nie zapomnij również o siekierze.

5_Nuclear-tourist.jpg

Promieniowanie
W większości miejsc w strefie poziom promieniowania jest ok. 5-krotnie wyższy niż poza nią. Mimo to jest on wciąż uznawany za bezpieczny. W wielu miejscach na świecie, m.in. w Iranie lub Szwecji, promieniowanie naturalne jest dużo wyższe niż w strefie. Jeśli poruszasz się z przewodnikiem, który omija niebezpieczne miejsca, jesteś bezpieczny. Inaczej jest, gdy samodzielnie eksplorujesz strefę. Szczególną ostrożność powinieneś zachować w miejscach, w których mogą znajdować się radioaktywne przedmioty – w Czerwonym Lesie, piwnicach szpitala w Prypeci czy laboratorium fabryki Jupiter. W tych miejscach dozymetr i maska to konieczność!

Zwierzęta
Wyludnione tereny wokół Czarnobyla stały się siedliskiem wielu gatunków zwierząt. Od czasu katastrofy ich liczebność zwiększyła się wielokrotnie. Najbardziej liczne i niebezpieczne są wilki, dlatego unikaj poruszania się po strefie w pojedynkę. Z kolei węże upodobały sobie wysokie trawy wokół opuszczonych domostw, natomiast dziki z młodymi – opuszczone zabudowania gospodarcze. W razie nieplanowego spotkania z nimi przydaje się zimna krew, a kiedy ją stracisz, liczy się jedynie odległość do najbliższego drzewa.

Artefakty
Przymusowo i w pośpiechu wysiedlani mieszkańcy pozostawili w strefie wiele cennych przedmiotów. Większość z nich ukradli złodzieje. Do dzisiaj przetrwały jedynie rzeczy nieprzedstawiające dla nich żadnej wartości, m.in. zdjęcia, dziecięce rysunki, zabawki, pianina, propagandowe plakaty, albumy oraz szkolne podręczniki. Pomimo zakazu wywożenia czegokolwiek ze strefy wielu turystów zabiera ze sobą „radioaktywne” pamiątki.

Noc w Zonie
W nocy obowiązuje zakaz poruszania się po strefie, tzw. godzina milicyjna. Jeżeli chcesz dokądkolwiek pojechać po godzinie 20, powinieneś posiadać przepustkę. W razie zatrzymania przez patrol jej brak może oznaczać naprawdę spore kłopoty, a nawet skończyć się deportacją ze strefy. Chyba, że znasz język ukraiński i masz przy sobie butelkę wódki albo chociaż paczkę papierosów.

LOKALIZACJE
6_Near-Chernobyl.jpg

Prypeć
Nowoczesne miasto wybudowano w latach 70. XX wieku dla pracowników elektrowni atomowej. Jeśli w strefie możesz spędzić tylko jeden dzień, poświęć go w całości na eksplorację Prypeci. Jeżeli jesteś fanem „Call of Duty”, natychmiast rozpoznasz znajome kąty.

Elektrownia

Turystom pozwala się jedynie podjechać w pobliże elektrowni. Wizyta wewnątrz kompleksu wymaga uzyskania dodatkowych pozwoleń. Odrębną kwestią jest wizyta w zniszczonym bloku 4. Pozwolenia na wejście do środka udzielane są niezwykle rzadko.

Czerwony Las
Nazwę zawdzięcza barwie drzew, które wskutek skażenia zmieniły kolor na brunatnoczerwony. Czerwony Las (dziś już nowy, zielony) jest jednym z najbardziej radioaktywnych miejsc na świecie. Wizytę tutaj ogranicz do minimum, a dozymetr to konieczność

Czarnobyl 2
Tajny kompleks wojskowy, którego nie ma na żadnej mapie. Tu znajduje się strategiczny radar pozahoryzontalny systemu DUGA, służący do wczesnego ostrzegania przed atakiem nuklearnym ze strony USA. To jedna z największych anten tego typu na świecie.

Buriakiwka
Cmentarzysko skażonych radioaktywnie pojazdów i maszyn używanych podczas likwidacji skutków katastrofy w elektrowni. Stworzono dla nich specjalne miejsca w strefie, w których stoją do dziś. Wejście do tych miejsc wymaga pozwoleń.

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ:
czernobyl_sprzet.jpgMaska ochronna z filtrem P3 - Wyposażenie obowiązkowe, jeśli chcesz zobaczyć najbardziej niebezpieczne miejsca w strefie, np. piwnice szpitala w Prypeci. Tam wciąż leżą radioaktywne ubrania strażaków, którzy gasili pożar w elektrowni 28 lat temu.

Dozymetr
– jeżeli jedziesz do Czarnobyla z przewodnikiem, nie potrzebujesz dozymetru. Jeśli natomiast planujesz samodzielną eksplorację strefy, będzie niezbędny !

Buty z grubą podeszwą
– ochronią stopy przed rozbitym szkłem oraz innymi ostrymi przedmiotami.

Odbiornik GPS
– niezbędny, gdy masz zamiar poruszać się poza utartymi szlakami.

Krótkofalówka
– W razie kłopotów (zgubienie, poważna kontuzja) to jedyny sposób wezwania pomocy.

Silna latarka – żadna czołówka czy mała latareczka. Potrzebujesz potężnego źródła światła, by w wielu miejscach cokolwiek zobaczyć!




Artykuł pochodzi z magazynu CKM 2/2014


ZOBACZ TAKŻE: Czarnobyl z lotu ptaka

I Z INNEJ BAJKI:

Poznaj ścieżki produkcji i przemytu narkotyków.

Opublikowany przez Esquire Polska na 24 kwietnia 2016

 


Dodał(a): Arkadiusz Podniesiński Piątek 21.03.2014