9 rzeczy, które musisz wiedzieć o cydrze

Potrzebny był niewysoki łysy Rosjanin z kompleksami, żeby Polacy przypomnieli sobie o tym, że ich kraj to ojczyzna jabłek! Należymy do największych na świecie eksporterów tych owoców, cały świat zna ich smak, chętnie je zjada, a jeszcze chętniej przerabia na cydr.
cydr
Chwileczkę, a my? Polska do niedawna była cydrową pustynią, a na hańbę zakrawał fakt, że jeszcze dwa lata temu nad Wisłą łatwiej było kupić cydr estoński czy szwedzki niż polski. Na szczęście ten zły okres już za nami. Mamy cydrową rewolucję i stopniowo przypominamy sobie, że jabłecznik, jak przed wiekami zwano w Polsce cydr, to niemal nasz napój narodowy. Jeśli więc nie chcesz jeść jabłek, a chciałbyś zrobić na złość Putinowi – pij jabłka! A oto 9 rzeczy, które musisz wiedzieć o cydrze:


1. Skąd wziął się cydr

Za ojczyznę jabłecznika uchodzi Anglia, choć wcześniejsze ślady produkcji tego trunku odnaleziono m.in. w Hiszpanii czy Walii. Na Wyspach cydr spożywa się mniej więcej od dziesięciu wieków. Ocenia się, że w tej chwili w Wielkiej Brytanii działa czterystu osiemdziesięciu producentów tego napoju i powstaje blisko 2/3 całej unijnej produkcji jabłecznika. Rocznie na Wyspach wypija się blisko miliard litrów tego trunku, co oznacza, że Brytyjczycy spożywają połowę światowej produkcji cydru! Wprawdzie w Polsce konsumpcja jabłecznika to na razie zaledwie jeden procent rocznego spożycia piwa, ale jego popularność nad Wisłą szybko rośnie. Producenci oceniają, że za pięć lat wypijemy rocznie ok. 70 mln litrów cydru. Zatem, panie Putin, niech się pan schowa z tym swoim embargiem!

2. Cydr nie musi być z jabłek (choć wtedy nazywa się inaczej)

Nie każdy owoc się do tego nada, ale fermentować można także sok z gruszek czy śliwek. Gruszkowy cydr (nazywany perry) od stuleci produkuje się w Anglii, Walii, a także na północy Francji. Do jego produkcji używane są specjalne odmiany gruszek, także te niejadalne. Metoda wytwarzania jest bardzo podobna do produkcji cydru z jabłek, jednak producenci starają się podkreślać odrębność swojego produktu i upierają się, by perry nie nazywać „cydrem gruszkowym”.


3. Czy cydr to wino z jabłek?

Nie. Choć podobieństw jest sporo, istnieje jedna zasadnicza różnica: do produkcji wina jabłkowego dodaje się cukier, by wspomóc fermentację i zwiększyć zawartość alkoholu w finalnym produkcie. W przypadku cydru wystarczy cukier zawarty w owocach, dlatego „moc” cydrów jest wyraźnie niższa niż win jabłkowych

4. Surowiec to podstawa
Domowy cydr może powstać niemal z każdej odmiany jabłek i najczęściej robi się go z jabłek jadalnych, dostępnych w sklepach. Producenci cydrów, które możesz kupić w sklepach wiedzą jednak, że najlepszy smak zapewnia odpowiednia kombinacja odmian jabłek, w tym także tych, które uznaje się za niejadalne, na przykład ze względu na cierpkość. Kluczem do udanego cydru jest odpowiedni dobór odmian słodkich, kwaśnych i cierpkich. Polscy producenci chętnie używają między innymi Antonówek, Idaredów, Jonathanów czy Gali.

cydr1.jpg


6. Jak podawać cydr

Wiele osób twierdzi, że cydr to nie wytrawne wino i najlepiej traktować go jako towarzysza zabawy ze znajomymi, a nie dodatek do posiłku. Jeśli jednak upierasz się, by podać cydr do obiadu, pamiętaj o kilku zasadach:

Cydry cierpkie i kwaśne będą dobrymi towarzyszami dla twardych i pleśniowych serów – choć do większości serów pleśniowych zdecydowanie bardziej odpowiednie będą cydry słodsze.
Lżejsze i łagodniejsze cydry możesz zestawiać z potrawami z ryb.
Mocno owocowe cydry będą dobrze komponować się z drobiem i, niekiedy, z wieprzowiną – ogólna zasada jest taka, że jeśli do potrawy pasuje wino Chardonnay, cydr również będzie na miejscu.
Słodkie cydry oraz Ice Cider to znakomity towarzysz deserów w tym, rzecz jasna, szarlotki!

7. Co to jest Ice Cider?
Europejscy producenci potrafią produkować pyszne wino z wymrożonych winogron – słodkimi Eisweinami z Niemiec delektuje się cała Europa. Tą samą drogą poszli producenci cydrów. Ice Cider to specjalność głównie kanadyjska i amerykańska – jabłka zostawia się na drzewach na zimę, a potem wyciska z nich sok i poddaje fermentacji. Efekt to dużo większa zawartość cukru, a zatem wyższa zawartość alkoholu (7–13 procent) i bardziej skoncentrowany owocowy smak. Ice Cider przypomina jabłkowe wino deserowe.

8. Cydr to za mało? Z jabłek da się wycisnąć dużo więcej... procentów
Calvados to trunek w Polsce niezbyt jeszcze znany, podczas gdy we Francji pijany bardzo często i chętnie. Jest to wytrawny winiak o mocy 40 procent, produkowany tylko w Normandii. Ma wytrawny smak i wyraźny, jabłkowy aromat. Powstaje poprzez poddanie destylacji cydru produkowanego ze wyselekcjonowanych odmian jabłek. Uzyskany w ten sposób alkohol leżakuje przez minimum dwa lata w dębowych beczkach i dopiero wtedy może być butelkowany i sprzedawany.

9. Słowniczek: Jak nazywa się cydr w różnych krajach
Hiszpania/Asturia – sidra
Francja – cidre
Wielka Brytania – cider
Niemcy – Apfelwein/Most
Walia – seidr
USA – Hard Cider
Polska – Jabłecznik (staropolskie)

Artykuł pochodzi z magazynu CKM 10/2014


Dodał(a): Andrzej Chojnowski Czwartek 22.01.2015