Z dyńki przez siatkę

Myślałeś kiedyś by zagrać w badmintona piłką? A może w siatkę głową? Wskakuj w dres i graj w Sepak takraw.
sepak takraw


Rozpoznanie
Naprzeciw siebie dwie trzy osobowe drużyny. Oddziela je  rozciągnięta pomiędzy dwoma słupami, naprężona, zawieszona półtora metra nad ziemią siatka, przez którą zawodnicy w pocie czoła kopią bądź odbijają głowami dwunastu otworową piłkę. Boisko jest takich samych wymiarów niż to do badmintona. Na badmintonowym boisku mamy siatkówkę! Ot, pomysłowość Malajczyków, od których ta gra pochodzi nie zna granic.

Manewry
Każdy z zawodników w drużynie ma swoją nazwę oraz określoną pozycję. Tekong stoi w półkolu przy linii bazowej, pozostali dwaj to left oraz right inside. Piłkę do gry wprowadza się kopnięciami. Nad siatką można ją także przebijać głową, o ile ta nie jest pusta oczywiście. Zabronione są dotknięcia piłki ręką. Tak jak i w siatkówce możliwe są maksymalnie trzy odbicia. Jeśli w tym czasie piłka dotknie nawierzchni drużyna traci punkt. Zawodnicy serwują ze ściśle określonych miejsc o okręgu 0,3m. Wygrywa ta z drużyn, która wygra dwa 21 punktowe sety. W przypadku remisu rozgrywany jest toczący się do 15 punktów tiebreak.

Baza
Sepak takraw uprawiany jest głównie w Azji. W Singapurze i Malezji jest sportem narodowym. W Europie przez siatkę kopią Niemcy, Francuzi, Włosi i Duńczycy nad Wisłą sport jest nowy.

To co, gonimy na hale?

Czytaj także:
Ringowy dusiciel
Gra w kulki
Król zbiórek


Dodał(a): Ostatni mohikanin Środa 18.04.2012