Mania kopania

Mania kopania


9. Dlaczego bramki mają poprzeczki, a nie otwartą przestrzeń między słupkami, jak w rugby?
Dobre pytanie! W pierwszych powszechnie zaakceptowanych przepisach futbolu, tzw. Cambridge Rules z 1863 roku, faktycznie nie przewidziano poprzeczek. Gol liczył się za każdym razem, gdy piłka przeszła między dwoma słupkami — niezależnie na jakiej wysokości. Jednak przy wysokich lotach trudno było ocenić, czy gała zmieściła się w celu, czy nie... Więc wysokość bramki ograniczono wpierw sznurkiem między słupkami, a od 1875 roku twardą poprzeczką.

10. Dlaczego bramka ma wysokość 2,44 m, a nie równe dwa i pół?
Ponieważ reguły tego sportu opracowywali Brytyjczycy i wszystkie wymiary padały w angielskich jednostkach. Wielkość bramki (skalkulowaną, o dziwo, przez piłkarzy z Sheffield) sponsorowała cyfra „8”. Dlatego bramka jest szeroka na 8 jardów i wysoka na 8 stóp, co w przeliczeniu na metry daje 7,31 m wszerz i właśnie 2,44 metra w górę! Wszystko jasne?

11. Czemu bramkarz może łapać piłkę tylko na własnym polu karnym, a nie na całym boisku?
Golkiperzy pojawili się dopiero w latach 60. XIX wieku — po wprowadzeniu poprzeczek — i początkowo bez problemów mogli biegać po całym boisku. Oczywiście łapali wtedy piłkę przy każdej okazji, skutecznie zatrzymując grę. Najwyraźniej ktoś się wkurzył i w 1872 roku ograniczono ich wolność do własnej połowy. Bramkarze jednak dalej przeszkadzali, więc w 1912 roku wprowadzono stosowane do dziś ograniczenie do własnego pola karnego.

12. Dlaczego bramkarze mają inne koszulki niż reszta ich drużyny?
No to akurat jest łatwe. Sędzia musi się przecież zorientować, kto może wziąć w łapska tę piłkę, a komu tego nie wolno, no nie? Bardziej można się zastanawiać, z jakiego powodu koszulkowe odróżnianie golkiperów zaczęto stosować tak późno, bo dopiero w 1921 roku...

13. Kto wymyślił, że rzut karny odbywa się z punktu odległego o 11 metrów od bramki, a nie z miejsca, gdzie nastąpił faul?
Po pierwsze, to nie jest 1 1 metrów, ale 10,97 m — czyli równo 12 angielskich jardów. A po wtóre, wszystkie reklamacje przyjmują potomkowie Williama McCruma, bramkarza irlandzkiej drużyny Milford Everton. Widząc, jak jego napastnicy są regularnie koszeni pod bramką rywali i nie mają szans strzelić gola po zwykłym rzucie wolnym, McCrum zaproponował wprowadzenie bezpośredniego strzału z „dwunastki”, jeśli atakujący zawodnik będzie sfaulowany na mniej niż 12 jardów od bramki przeciwnika. Pomysł po długich dyskusjach (i kilku modyfikacjach) wszedł w życie w roku 1891.

14. Dlaczego po nierozstrzygniętej dogrywce strzela się rzuty karne, a nie rzuca monetą?

Kiedyś się rzucało. Dzięki monecie ZSRR przegrał półfinał Mistrzostw Europy w 1968 roku, a Górnik Zabrze dwa lata później awansował do finału Pucharu Zdobywców Pucharów. Jednak przegranym w tej loterii nigdy to się nie podobało. W 1970 roku niemiecki sędzia Karl Wald zaproponował zamiast monety serie pięciu rzutów karnych rozstrzygających mecz. To także wielu się nie podoba, ale — podobnie jak z demokracją — ni-czego lepszego dotąd nie wymyślono.

15. Dlaczego sędziowie pokazują za faule żółte i czerwone kartki, a nie fioletowe w różowe kropki?

Wszystko przez Kena Astona, angielskiego sędziego, który w 1970 roku wymyślił kolorowe kartki podczas... jazdy samochodem. Gdy co chwila musiał zatrzymywać się na światłach, zauważył, że żółteświatło można przetłumaczyć jako „uważaj, zwolnij”, zaś czerwone „stój, dalej nie jedziesz” — i szybko przełożył te reguły na futbol. Jest bardzo prawdopodobne, że gdyby światła drogowe w Anglii miały inne kolory, piłkarze dostawaliby dziś kartki w zupełnie innych barwach.

16. Dlaczego leżący w Azji Izrael gra w eliminacjach do Euro, a nie do jakichś azjatyckich mistrzostw?
Hm, pomyślmy. Wojna sześciodniowa. Wojna Jom Kippur. Intifada. Wzgórza Golan. Strefa Gazy. Wszystko jasne? Tak naprawdę to kiedyś izraelscy piłkarze faktycznie grali w federacji azjatyckiej (w 1964 roku zdobyli nawet Puchar Azji), ale z powodu niekończącego się konfliktu z państwami arabskimi zostali stamtąd wyrzuceni na początku lat 70. XX wieku. Po dwóch dekadach „bezdomności” w 1994 roku Izrael przygarnęła europejska UEFA i odtąd piłkarze tego kraju czują się na starym kontynencie jak u siebie.

17. Dlaczego kibice piłkarscy podczas oglądania Euro piją piwo, a nie np. sok z ogórków?

A dlaczego Ziemia kręci się dookoła Słońca? Po prostu pewnych oczywistych faktów się nie zmieni. Piłka nożna jest wielką grą, więc jej oglądaniu muszą towarzyszyć wielkie napoje, czyli najlepiej piwo.

Sonda

Absurdalny zakaz


EUROCMENTARZ - TE KRAJE JUŻ NIGDY NIE ZAGRAJĄ...
ZSRR – mistrz Europy z 1960 roku. Zniknął z map  świata w 1991 roku.
Czechosłowacja – mistrz Europy z 1976 roku. Rozpadła się w 1992 roku.
RFN – pierwszy podwójny mistrz Europy (z 1972 i 1980 r.). Połączyło się z NRD w 1990 roku.
Jugosławia – dwukrotny wicemistrz Europy (z 1960 i 1968 r.). Nie żyje od 2003 roku.


LEGENDY MISTRZOSTW  EUROPY - TEGO SIĘ NIE ZAPOMINA
Euro 1968: Finał Włochy–Jugosławia odbywa się dwa razy (w pierwszym meczu jest remis, w powtórce wygrywa 2:0 Italia)
Euro 1976: Po raz pierwszy w dziejach o mistrzowskim tytule decydują rzuty karne (w których Czechosłowacja dokopuje 5:3 RFN)
Euro 1984: Półfinał Francja–Portugalia (3:2) jest uznawany za jeden z najpiękniejszych meczów w dziejach światowego futbolu Euro 1992: W ostatniej chwili zamiast Jugosławii (wykluczonej z powodu wojny) na turniej jedzie Dania i... zdobywa Mistrzostwo Europy
Euro 2004: Ku zaskoczeniu wszystkich turniej wygrywa kompletny kopciuszek, Grecja. Cztery lata później kompletnym kopciuszkiem jest Polska... 



Dodał(a): Mateusz Zieliński Środa 01.06.2011