Mistrzowska liga

Mistrzowska liga jak mawiał kultowy Walduś Kiepski to najbardziej prestiżowe zawody, w których biorą udział wyłącznie europejskie kluby piłkarskie.

Liga Mistrzów


Pomysłodawcami Ligi Mistrzów nie była UEFA, lecz dwóch dziennikarzy francuskiego L’ Equipe, którego wydawcą w tym czasie był Gabriel Hanot. To właśnie on z przyjacielem Jacquesem Ferran’em stworzyli plan formuły rozgrywek. Plan zakładał konfrontację ze sobą krajowych mistrzów. Licząca 16 klubów liga miała rozpoczynać się w kwietniu. Idea rozgrywek spotkała się z aprobatą UEFA. Równo miesiąc po pierwszym kongresie organizacji doszło do pierwszego spotkania ówcześnie nazywanej Pucharem Mistrzów ligi. Drugiego marca 1955 r. w na spotkali się Sporting Lizbona i Partizan Belgrad. Mecz zakończył się wynikiem 3:3.

Z biegiem czasu ...
Pierwszym zwycięzcą był Real Madryt, który wywalczył puchar pięć razy z rzędu. Od początku istnienia rozgrywek drużyny dzielono na 8 par, z których zwycięzca dwumeczu grał dalej. W sezonie 1992/93 formułę gruntownie zmieniono. Od tego momentu rozgrywki nazywają się UEFA Champions League. Ligę powiększono do 32 drużyn, (28 które brały udział od pierwszej rundy plus cztery z nowo wprowadzonej rundy kwalifikacyjnej). Z 16 szesnastu par, dalej awansowała lepsza w dwumeczu drużyna. Zwycięskie ekipy dzielono na dwie grupy, składające się z czterech zespołów. Najlepsi w grupach grali ze sobą mecz finałowy. Rok później do rundy kwalifikacyjnej dopuszczono 20 drużyn, a dwie najlepsze drużyny z każdej grupy rywalizowały ze sobą w półfinale. Sezon 94/95 przyniósł kolejne zmiany. W rundzie kwalifikacyjnej wzięło udział 16 drużyn. Osiem z kwalifikacji i osiem z bezpośredniego awansu. Dzielono je na cztery grupy. Z każdej z nich dalej awansowały po dwa najlepsze teamy tworząc ćwierćfinał.

Runda po rundzie

Dwa lata później UEFA tworzy drugą rundę eliminacyjną. W rozgrywkach bierze udział 24 teamy, podzielone na sześć grup. Kolejna faza rozgrywana była systemem pucharowym, spośród dwóch najlepszych drużyn w grupie. W milenijnym sezonie ilość uczestników zwiększono do 32, z których losowano 8 grup. Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansowały dalej, gdzie rozlosowywano je na cztery grupy. Była to druga faza rozgrywek. Najlepsze drużyny z każdej grupy, grały w systemie pucharowym dalej. Na szczęście twórcy szybko odzyskali rozum i już rok później wycofali się z tego, co najmniej dziwnego pomysłu, wracając do samego systemu pucharowego w drugiej rundzie.  

Reforma Platiniego
Dając szanse krajom mniej piłkarsko rozwiniętym od sezonu 09/10 zmieniono zasady kwalifikacji. Dla zwycięzców kwalifikacji zarezerwowanych jest aż 10 miejsc. Reforma z założenia ma pomóc min. Polsce, aby nasze drużyny w ostatniej fazie kwalifikacji spotykały się rywalami prezentującymi podobny poziom. Jak to szybko życie zweryfikowało i Ci rywale są za silni dla naszych kopaczy. Ostatnią polską drużyną w LM był łódzki Widzew, który grał w tych elitarnych rozgrywkach w sezonie 96/97.

Dzisiejsza LM
Obecnie w Lidze Mistrzów rywalizuje ze sobą 32 drużyny. Pierwsza faza to osiem grup. Po cztery ekipy w każdej. Po dwóch meczach każdy z każdy z każdym, dwie najlepsze drużyny przechodzą dalej. Trzecia spada do Ligi Europy. Czwartej może uda się za rok. Druga runda to faza pucharowa. Finał odbywa się na neutralnym stadionie. Najwięcej trofeów w historii wywalczył Real Madryt. Dziewięciokrotnie.


Nie interesuje nas kto w tym roku wygra Ligę Mistrzów i dlaczego będzie to Barcelona.


Dodał(a): Ostatni mohikanin Wtorek 28.02.2012